Klips Skrevet 2. august 2002 #1 Skrevet 2. august 2002 ...dette har jeg jo relativt god tid til vil jeg si, men man må jo spørre når man kommer på hva man lurer på, ellers glemmer man det jo igjen med denne gravide gullfiskhjernen. Hvor mye bør man ha kjøpt før man tar med den lille fra sykehuset? Vogn og stellebord o.l. Hvor mye klær og tepper o.l.? (Må jo planlegge!) Klips, 5+3
diddi Skrevet 2. august 2002 #2 Skrevet 2. august 2002 Vel, du får nok en del klær fra venner og familie. Så jeg ville hatt klar vogn, seng, sengetøy, et par helsetepper, gaskluter, vaskekluter. Greit når man kommer hjem fra sykehuset. Så ville jeg kjøpt et par knytetrøyer, og et par bodyer. Også et par små sokker. Kanskje et par pysjamaser! Ville også skaffet meg to par ammeinlegg i ull, og fire i bomull (disse er så greie å hive i maskinen). også en ammebh, i en størrelse mer enn du bruker rett før fødselen.
Klips Skrevet 2. august 2002 Forfatter #3 Skrevet 2. august 2002 Flott. Da kan jeg begynne å kjøpe inn så smått etterhvert. Smokker og tåteflasker må man kanskje også ha? Og brystpumpe kan jo bli aktuelt?
Gjest Janna Skrevet 2. august 2002 #4 Skrevet 2. august 2002 Las i boka "Mamma for første gang" av Gro Nylander (kjempebra bok!!) at dersom du vil amme, kan tåteflasker og smokker være med på å ødelegge "grepet" babyen må ha på puppen for å suge skikkelig... Bare sånn til info Jeg skal nok vente med flasker o.l til ungen er 3-4 mnd ivertfall. Kanskje lenger også. Hun anbefalte faktisk å bruke kopp/skje dersom pappan skal mate med utpumpet morsmelk, ikke flaske. Jeg synes det hørtes veldig fornuftig ut!
Klips Skrevet 2. august 2002 Forfatter #5 Skrevet 2. august 2002 Mine foreldre skulle ikke ha smokk til meg, husker jeg. Det gikk vel ca en time fra de fikk meg hjem til pappa beina ut for å kjøpe. Men ellers høres det kanskje fornuftig ut, Vinga. Vi får se an den biten der da. Har dere kjøpt mye ennå, dere som er gravide?
Cilla Skrevet 4. august 2002 #6 Skrevet 4. august 2002 Helt enig med det Vinga sier. På barselavd der jeg jobber i sommer anbefaler vi alle mødrene å unngå smokk. Har barnet et enormt suttebehov ber vi dem i hvertfall vente til barnet har fått inn riktig sugeteknikk ved amming først. Evt tillegg eller kokt vann gir vi som regel med kopp, faktisk ganske søtt å se på ............slurp slurp...........barnet trenger egentlig ikke bruke flaske, med gå rett fra bryst til kopp
Klips Skrevet 5. august 2002 Forfatter #7 Skrevet 5. august 2002 Men smokk er jo en relativt effektiv "propp" da. Jeg trodde nesten alle brukte det. Hvis ikke må vel tommelen til pers, og den er sikkert vanskeligere å vennes av med, siden den alltid er i nærheten. Eller? (Nå tenker jeg hvis du ikke bruker smokk i det hele tatt, altså.)
Salamandra Skrevet 5. august 2002 #8 Skrevet 5. august 2002 Øser av min erfaring her jeg.. Sønnen min brukte mye flaske og smokk, og hadde ingen problemer med å ta pupp, så det må nødvendigvis ikke bli noe problem. Frk. Busybody
Zena Skrevet 5. august 2002 #9 Skrevet 5. august 2002 Ja, du har god tid, klips!!! Har selv satt i gang innkjøpene nå i det siste; og til nå har jeg bestilt vogn m/ diverse utstyr, seng m/madrass og stellebord. Utstyrsskuffen begynner også å ta form etterhvert med blant annet en del pysjamaser, sparkebukser, bodyer, sokker o.l som er kjøpt på salg eller utenlandsturer. Vi har også lånt oss en bilstol og fått en liten vugge. Så nå gjenstår det hovedsaklig bare sengetøy, en baby-bjørn, håndklær og diverse småtterier som bleier, kremer osv. Men det er så absolutt ikke dumt å starte tidlig. Både fordi det koster, men også fordi det ER en del som skal ordnes og man vet ikke hvor lenge man er i stand til å traske rundt i diverse baby-butikker. 27+1
Cilla Skrevet 6. august 2002 #10 Skrevet 6. august 2002 Det jeg mente var at babyene bør lære seg å suge skikkelig ved brystet før en begynner med smokk, for barn suger annerledes på smokk enn bryst. Går det greit mener jeg at det er ingenting i veien for å bruke smokk hvis barnet har et suttebehov. Babyer har lett for å bruke puppen som smokk / sutte leeenge= såre brystvorter.
Klips Skrevet 7. august 2002 Forfatter #11 Skrevet 7. august 2002 Men hvis man dropper flaske helt, som noen foreslår, er det like kos for pappan å mate med skje? Er ikke den lille roligere og lykkeligere når den kan ligge og sutte, også i pappas armer? Bare lurer jeg. Ellers kjøpte jeg to bodyer, en liten lue og et par sokker i går. MÅTTE bare. Så da har jeg det :D
Gjest Anonymous Skrevet 8. august 2002 #12 Skrevet 8. august 2002 Datteren min tok pupp, flaske og sugde på smokk uten problemer, faktisk utrolig nok FIKK jeg smokk av personalet på Bærum sykehus (fødte 2000 så det er ikke så veldig lenge siden) da jeg lå på barsel..... Jeg tror egentlig at det ikke alltid ødelegger om man gir flaske og pupp om hverandre. Jeg var veldig fri - kunne amme selv og hvis jeg ville ha fri kunne alle og enhver få mate jenta med flaske!! Kjempe greit for meg. Jeg måtte heller ikke venne henne av med smokken, hun sluttet å bruke smokken selv før hun fylte året. Hvis du vil kjøpe "Mamma for første gang" Kan du kjøpe den billig av meg....Jeg likte ikke den boken!!!! Ellers hadde ikke vi kjøpt så all verden mye før nurket ble født. Visste ikke 100% hva det var. Fikk utrolig mye klær på sykehuset av venner og familie. Vi hadde babykurv og stellebord, bleier og salver.
Klips Skrevet 8. august 2002 Forfatter #13 Skrevet 8. august 2002 Hvorfor likte du ikke den boken, Gjest? Tenkte jeg skulle kjøpe noen bøker etterhvert og da er det fint med tips.
Gjest Anonymous Skrevet 9. august 2002 #14 Skrevet 9. august 2002 Den boka er blitt omtalt som ammebibelen i flere sammenhenger... Ikke noe negativt i det asså, den bare tar ikke for seg at det faktisk ikke er like lett å amme bestandig! I Gro Nylander's øyne er amming det eneste ene! Og ja, selvfølgelig er det det beste for den lille, men man skal ikke glemme at mange ikke får det til! Jeg er en av dem, og jeg opplevde det som et lite helvete! På sykehuset fantes det ikke andre alternativer virket det som! Jeg måtte ta akutt keisersnitt, og melka kom ikke før på femte døgnet. Innen den tid hadde lille gutt (som var over fire kilo og SULTEN) gnagd i stykker puppene mine og han var utsultet, virket det som... Da melka endelig kom, hadde jeg så store sår på brystene at jeg måtte bite i hendene mine eller sparke til noe hver gang han skulle legges til bryst. Jeg blødde fra dem, og jeg hadde det J**** vondt! Likevel var det beste rådet å amme, amme, amme! Tilslutt knakk jeg sammen i gråt, hadde sommerfugler i magen hver gang han våknet for jeg gruet meg til han skulle ha mat... Jeg koste meg ikke for fem øre! Jeg håpet at han sov heletiden! Og SÅNN skal det søren meg ikke være! Men når man er nybakt mamma, og særlig førstegangs, så vet man ikke bedre enn å følge personalets råd. Det er jo en selvfølge! Jeg blir sint idag når jeg tenker på det! Det beste er å amme ja! Men ikke for enhver pris! Da jeg kom hjem fra sykehuset etter en uke, prøvde jeg så godt jeg kunne i et par uker. Tilslutt rant det bare over! Jeg hatet min nye tilværelse! Jeg hadde en urolig unge som ikke fikk nok mat, bare skrek! Da ga jeg opp! Jeg kjøpte flasker og erstatning, ga han mat hver fjerde time. Etter to dager var alt forvandlet! Både jeg og sønnen min var nye mennesker. Han var mett og fornøyd, blid og god. Sov bedre. Jeg slappet av og kunne endelig nyte min nye hverdag som mamma. Så jenter, det jeg mener er at man ikke skal lese seg blind på alt. Og vær klar over at det kansje ikke fungerer med engang! Vær åpne og ikke føl det som noe nederlag hvis man ikke får det til! Man er en like fullverdig mamma selv om du ikke ammer, og ungen får det like fint på flaskemelk som brystmelk. Lykke til! Håper jeg ikke skremte noen nå. De fleste får det jo til, jeg vil bare gjøre dere oppmerksomme på de andre sidene også...noe ikke Gro Nylander er så flink til...
Gjest Anonymous Skrevet 9. august 2002 #15 Skrevet 9. august 2002 Det siste innlegget som er skrevet av gjest er identisk med min situasjon, trodde nesten jeg hadde skrevet det i søvne... Men det hadde jeg altså ikke (Det er jeg som er "gjest" som skriver at hvis noen vil kjøpe "Mamma for første gang" så kan de få den rimelig av meg!!!) Jeg er så enig med "gjest"s innlegg. Jeg hadde det akkurat likedan, akutt keisersnitt, sugd istykker brystvorter etc og for ikke å ssnakke om den følelsen da ungen våkna og ville ha mat....Jeg hadde lyst til å klemme baby'n min istykker for det gjorde så vondt. Jeg løste hele greia hjemme selv da jeg leide prystpumpe fra Babayshop og pumpet meg til jeg ble bedre, da kunne jeg amme hvis jeg ville. Jeg brukte brystpumpa i 6 mnd (ammet litt innimellom) men etter 6 mnd gikk jeg over til erstatning. Og alt fungerte helt fint. Dette er litt på siden av hele saken men men ...... Uansett lykke til!!!
Gjest Janna Skrevet 10. august 2002 #16 Skrevet 10. august 2002 Hmm, det er visst veldig individuelt. Bestemor, alle mine tanter og søskenbarn som har fått barn har ammet helt fint i 1/2-1 år alle sammen. Så, jeg satser på amming til det evt. skulle vise seg at det ikke går. Men det tror jeg det gjør.
Klips Skrevet 10. august 2002 Forfatter #17 Skrevet 10. august 2002 Takk Gjest og Gjest for at dere delte deres erfaringer. Tror det er godt å bli minnet på at det ikke er noe nederlag om man ikke er en slik supermamma som får til alt etter boka og sikkert har glede og overskudd til 1000 i tillegg. Kjenner jenter som har slitt med fx. bekkenløsning og sier at de følte seg mislykket fordi de ikke kunne løpe rundt og være superpigge vellykkede gravide. Som har vært slitne og ikke orket besøk etter fødselen, og irritert seg over andre som har all verdens overskudd til å underholde gjester. Osv. Håper jeg klarer å ta det som det kommer. Lillebroren min vente seg til flaske fordi han måtte vente på brystmelken (gadd ikke pupp etter det!) og han er nå en solstråle på 1,90 med superhelse og glimt i øyet. Det går nok bra med oss alle
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå