Gå til innhold

Kattunge for første gang


Anbefalte innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Idag fikk jeg og kompisen to kattunger fra to forskjellige familier som hadde mange kattunger. Vi har vart på leit etter kattunger i lang tid og vi fikk kattene idag.

Vi er uerfarne når det gjeldes kattunge, og derfor står vi fast nå med de kattene. 

En av dem ser ut trist og kanskje han savner sin mor, han er også litt skeptisk for mennesker. Han har spist veldig lite i det siste, men vi prøver å gi han kattmat.  Noen ganger blir han gald og artig. (Den er kompisen min sin kattunge) 

 

Den andre er veldig rar heheh! Da hentet jeg han, var han opp på gardinene hos den forrige eieren. Han er leken og veldig aktiv, han springer overalt og veldig glad. (Kattungen min)

begge ungene har fyllet 12 uker nå, og idag tenkte jeg og komipsen min å samle dem sammen. Begge kattene oppfører seg veldig rart, min kattunge har blitt veldig rart og han springer har og der etter den andre kattungen.

 

Kan noen være så snill gi oss noen tips om hva skal vi gjøre med de ungene i starten! 

 

Takk :) 

 

 

Anonymkode: 2f5e8...3a7

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Ville ikke satt kattungene sammen nå, la dem først bli kjent i eget hjem og med egne eiere. I tillegg er de i en periode der de lett knytter seg til andre katter, og det er jo trist om de knytter seg veldig til hverandre, og så må skilles, når de nett har mistet mor og søsken. 

La dem få tid, det er nøkkelen til det meste. 

Viktig at kattungene får kattemat som er tilpasset kattunger, fra dyrebutikk. Ikke kjøp mat på matbutikk, det er ikke bra for dem. De kan ha tørrfor stående tilgjengelig hele tiden, så kan dere gi våtfor innimellom om dere vil.

Hold kattene inne, og vær nøye med å ha vinduer lukket, kattunger kan komme seg ut smale sprekker.  Kattene må kastreres og ID-merkes, det kan gjøres når de er 5-6 mnd (kan gjøres tidligere også, men ikke alle dyrleger gjør det). Om dere vil være ute med dem etterhvert, kan dere ha dem i sele i starten, men ville satset på å gjøre det til våren, da begynner de å bli gamle nok.

  • Liker 3
AnonymBruker
Skrevet

Hvorfor skaffer dere dyr når dere ikke har kunnskap om dem? 

Anonymkode: 2a941...807

  • Liker 3
AnonymBruker
Skrevet
26 minutter siden, AnonymBruker skrev:

Hvorfor skaffer dere dyr når dere ikke har kunnskap om dem? 

Anonymkode: 2a941...807

Les nøyktig hva står på slutten av emne! Kan noen gi oss tips! 

 

Fordi vi trenger en venn, det blir artig å ha dyr på et land som Norge, hvor innbyggerne er skeptiske og usosiale. 

 

Anonymkode: 2f5e8...3a7

  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet
5 minutter siden, AnonymBruker skrev:

Les nøyktig hva står på slutten av emne! Kan noen gi oss tips! 

 

Fordi vi trenger en venn, det blir artig å ha dyr på et land som Norge, hvor innbyggerne er skeptiske og usosiale. 

 

Anonymkode: 2f5e8...3a7

Igjen, det er idioti å skaffe seg dyr uten å ha kunnskap om dem. Det er levende vesen, ikke ting. 

Gi de skikkelig mat fra dyrlegen, ikke butikkmat. 

Kastrer dem ved 6 mnd alder. De bør ikke ut alene før de er 8-12 mnd. 

Vaksiner og chip dem når de kastreres. 

Skaff dere forsikring til kattene. 

Kjøp kloremøbler og div leker. 

 

Anonymkode: 2a941...807

  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet
43 minutter siden, AnonymBruker skrev:

Hvorfor skaffer dere dyr når dere ikke har kunnskap om dem? 

Anonymkode: 2a941...807

De spør nå i det minste etter å ha skaffet seg dyret, ikke alle gjør det.

Anonymkode: 4a541...b82

  • Liker 2
Skrevet
53 minutter siden, AnonymBruker skrev:

Hvorfor skaffer dere dyr når dere ikke har kunnskap om dem? 

Anonymkode: 2a941...807

Bedre mer eiere som spør, er interessert og tar til seg råd, enn de som mener de kan alt om katter, men ikke bryr seg med å kastrere o.l.

  • Liker 2
Skrevet
3 timer siden, Tvist skrev:

Bedre mer eiere som spør, er interessert og tar til seg råd, enn de som mener de kan alt om katter, men ikke bryr seg med å kastrere o.l.

Nemlig. Ts spør og vil ha råd, men så klart må noen finne noe å pirke på

  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet

Du kan finne masse av informasjon og lenker på denne siden til Huskattforeningen.

Vet ikke helt hva du mener med at kattungen er rar. Den må bli kjent med deg før den begynner å føle seg trygg igjen, den har akkurat mistet hele familien sin. La den få være på ett rom sammen med deg frem til den føler seg trygg. Ha mat, vann, et teppe å sove på og kattetoalettet på rommet. Så kan den utforske andre rom i morgen kanskje hvis den ikke er redd lenger. Det er alt for tidlig å få hilse på andre katter. Du må tenke først på hva som er best for kattungen. Ikke bare at det skal være gøy for dere.

Får den mat for kattunger fra veterinæren? Katter må alltid ha tilgang til mat, friskt vann og en ren kattedo. Det vil si at du må spa ut av kattedoen og kaste tiss og bæsj hver dag, hvis ikke kan pus begynne å tisse rundt på gulvet eller andre steder. Det er viktig at du ikke slipper kattungen ut før den er kastrert, og helst ikke ut uten sele på før den er 9-10 måneder. Den har ikke godt utviklet stedssans før det, og den kan ikke forsvare seg mot andre katter og dyr. Du kan spørre veterinæren om når du kan få time til kastrering, det er vanlig ved 6 måneders alder. Hvis du ikke har spesielt god økonomi er det viktig å forsikre katten slik at den alltid kan få veterinærhjelp hvis den blir skadet eller syk. Agria har veldig bra og billig forsikring til katter.

Det er vanlig for kattunger å være helt ville og gale, gjerne om natten også. De trenger å leke, og de leker mye frem til de er kanskje ett år. Det kan være slitsomt for eieren å bli vekket om natten eller klort i foten på vei til badet om morgenen, men sånn er det å ha kattunger! Det er helt normalt og man må aldri kjefte. Den lærer ingenting av kjefting, den blir bare utrygg og kan begynne med uønsket adferd da. Kattunger trenger også å sove mye. Hvis kattungen sover så må du la den få sove i fred til den våkner selv.

Et annet tips jeg har er at du alltid må lukke lokket på toalettet, ellers kan kattungen falle oppi og drukne. Bare spør hvis du lurer på noe mer!

Anonymkode: 18213...4fc

  • Liker 3

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...