Tv2tv2 Skrevet 10. juli 2017 #1 Skrevet 10. juli 2017 Så og si alle fritidsaktiviteter man kan melde barna sine på i dag ender i en konkurranse eller en form for fremvisning. Fotball handler om å vinne kamper, dansing handler om fremvisninger, turn handler om stevner og pokaler, gitarundervisning handler om sommer- og julekonsert, og så videre. Jeg er usikker på om dette er sunt. Det må jo være mulig for barn å delta i ordnede fritidssylser uten at de skal søke applaus! Så kjære forum: kan dere hjelpe meg å finne de aktivitetene barna kan holde på med for sin egen del? Jeg har funnet på skateboarding og speidern. Problemet med skateboard er at det ikke er organisert, og jeg er redd den data-avhengige snart-tenåringen min trenger noe hvor han får litt veiledning og oppmuntring underveis.
AnonymBruker Skrevet 10. juli 2017 #2 Skrevet 10. juli 2017 Datteren min er på fotball.Hun begynte da hun var 5 år. Er nå 7 år. De deltar på turneringer og kamper, men teller ikke målog ingen vinner. De følger retningslinjene fra NFF og topper ikke laget. Hun strortrives og elsker turneringene. Skjer masse gøy der, masse glade barn, fotball og lek Hun er også på turn. Gått der siden hun var 3 år. De har oppvisning hver jul og sommer. Etterhvert blir det stevner og slikt. For mange barn er oppvisninger, kamper etc. kremen etter lang tids øving. Det er stas og det er mestring. De fleste barn elsker å vise frem det de har lært. Så hvorfor ta det fra dem? Så lenge det er på barns premisser Anonymkode: be849...931 1
Supernova17 Skrevet 10. juli 2017 #3 Skrevet 10. juli 2017 Jeg kunne ikke sagt det bedre selv! Det er ikke lenge siden jeg tenkte på det samme. Det går jammen ikke an å gjøre noen ting uten konkurranse nesten. Riding er også greit. Man kan gå på kurs og ha det gøy med andre. Man må ikke konkurrere. Jeg holdt på i over 10år uten å konkurrere på stevner en eneste gang. Og for å ikke snakke om røde kors. Der er det sosiale sammenkomster uten konkurranser hele tiden.
Tv2tv2 Skrevet 10. juli 2017 Forfatter #4 Skrevet 10. juli 2017 19 minutter siden, AnonymBruker skrev: For mange barn er oppvisninger, kamper etc. kremen etter lang tids øving. Det er stas og det er mestring. De fleste barn elsker å vise frem det de har lært. Så hvorfor ta det fra dem? Så lenge det er på barns premisser Anonymkode: be849...931 Men for andre barn er nettopp oppvisninger , kamper etc. hovedgrunnen til at de ikke vil være med i det hele tatt. Og det er akkurat disse barna jeg etterlyser fine fritidsaktiviteter til. Ridning var et fint forslag, passer nok fint for minstejenta, men jeg må nok jobbe litt hardere med å få med guttepjokken på noe som han syns er så "jentete". Kan du fortelle mer om hva de gjør på røde kors? Er det litt som speidern?
AnonymBruker Skrevet 10. juli 2017 #5 Skrevet 10. juli 2017 Vanlig svømmekurs (Norges livredningsselskap, ikke klubb). En del kurs på musikk-og kulturskolen (tegning, kunst og håndverk). Hvis man tar gitartimer er det ingen som tvinger en til å spille på elevaften, og jeg har da slett ikke det inntrykket at det er hovedfokuset i det hele tatt? Danseskoler er veldig forskjellige, noen vektlegger forestilling ensidig, andre danseglede og trening underveis. Orienteringsløp? Det er jo en slags konkurranse, men veldig avslappet. Korps? Anonymkode: 37e93...475 1
AnonymBruker Skrevet 10. juli 2017 #6 Skrevet 10. juli 2017 Synes du strekker anti-konkurransen litt langt når du ikke vil at barn skal få musikkundervisning fordi de opptrer to ganger i året, altså. Hvis barnet ditt f.eks er musikalsk interessert så kan du ev. finne en privatlærer, hvis aversjonen sitter så dypt. Ellers er det viktig å se an barnet. Hva om barnet ditt liker å opptre ..? Anonymkode: 8a271...496 3
AnonymBruker Skrevet 10. juli 2017 #7 Skrevet 10. juli 2017 Meg over, beklager. Leste det nye innlegget og forstod at barnet selv ikke ønsker å opptre. 4-H, musikk i privat regi, kunstkurs hvor du forklarer problematikken så barnet slipper å stille ut verket? Anonymkode: 8a271...496
Måbarefåsiat... Skrevet 10. juli 2017 #8 Skrevet 10. juli 2017 Korps korps og atter korps! De lærer et instrument, de lærer å fungere i gruppe, det er kule turer. Ja, det er også konkurranser og ikke minst fremvisning 17. mai - jeg har aldri gått i korps, men guttungen går og det er helt storveis. Vi foreldre har kun to dugnader i året også i motsetning til fotballforeldrene (her i hvert fall) som har kiosk og banetilsyn og jeg vet ikke hva hele tiden. Taekwondo er også supert. Det har vi også prøvd. Kun konkurranse mot seg selv og utvikling av seg selv og måling mot seg selv og ikke de andre. Ellers er jeg ikke entydig negativ til at unger får opptre av og til - få kurert sceneskrekken og kanskje blir ypperlige forelesere fx en gang i fremtiden. 1
Gjest førstedamen Skrevet 10. juli 2017 #9 Skrevet 10. juli 2017 Selvfølgelig er det sunt! Om barnet ikke får utfordring stagnerer det jo.
Gjest Optimo Skrevet 10. juli 2017 #10 Skrevet 10. juli 2017 Heia korpset! Med mindre du syns høst- og julekonsertene også er jag etter applaus. (det er ikke det, men når man har brukt tid på å øve inn stykker, så må man jo få fremføre dem på konsert!) :-)
Tv2tv2 Skrevet 13. juli 2017 Forfatter #11 Skrevet 13. juli 2017 Hadde det vært så lett som at det bare er jeg som er en blomstersnusende-treklemmer-batikk-og-dreads-hippie som ikke liker konkurranser. Men det er barna selv som setter seg på tvers. Vi har vært på fotballkamp hvor barnet har gått og satt seg i bilen etter å ha scoret mål. Dansefremvisning hvor treneren sier at barnet var blant de flinkeste på alle øvingene, men hvor barnet trygler med tårevåte øyne for å få slippe selve fremvisningen. Klatreavsluttinger med uformelle førstemann-til-toppen-leker som blir til kjipe opplevelser. Jeg nekter å presse de til noe mer nå, jeg har (kanskje i seneste laget) innsett at hvis jeg vil at barna skal sosialisere (og gjerne sporte) i organiserte former, så må jeg finne noe som passer dem.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå