Gå til innhold

Er det egentlig mulig, å elske seg selv?


Anbefalte innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Jeg vet ikke helt hvor den her passer. Mulig på kropp pg helse, men det gjelder like mye vennskap og relasjoner.

altaå, av og til, har jeg likt meg selv, men aldri klart å leve det ut blandt mennesker. Jeg har virkelig plantet inn den "hvorfor fortjener jeg dette mer enn de andre?" "Jeg kan like gjerne slippe andre foran meg, de er jo like mye verdt likevel" "de er bedre enn meg, hva har jeg som er så spesielt liksom?" . Og en rekke slike ting. 

Men jeg ser på de, som alltid har energien, utrstrålingen, de er en person andre vil være. De som virker til å ha det så bra hele tiden. Har det egentlig noen gang noen dårlig følelse inni seg?  Jeg kan ha det helt ok med meg selv i perioder, hvor jeg skjønner at jeg fortjener like mye godt som andre. Men så kommer plutselig en kjempe vond følelse, og den kan komme på sekundet. Og det er denne jeg lurer på om andre opplever/skjønner hva jeg mener.

Den kommer som en liten klump øverst i magen. Jeg føler jeg ikke kjenner meg selv. Jeg føler jeg fortjener straff fordi jeg i det hele tatt godtar meg å spise,. Denne følelsen kommer faktisk noen ganger når jeg har spist (og jeg spiser meg ikke overmett)! Men den kan komme ellers også. Er det eneste jeg kan gjøre, å spille skuespill?

Anonymkode: 9eb37...223

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Ja du kan lære å elske deg selv :-) Men det finnes ingen snarveier, for å oppnå dette må du jobbe med deg selv, være villig til å ha det vondt først, men det er ingen tvil om at det er verdt det. Kanskje disse sidene kan være til hjelp?:

http://www.webpsykologen.no/artikler/destruktiv-programvare-i-hjernen/

http://www.webpsykologen.no/video/god-mentalisering-gir-et-godt-liv/

http://www.webpsykologen.no/video/hva-er-det-gode-liv/

http://www.webpsykologen.no/artikler/livsfilosofi/tankekjor-giftige-folelser-og-uro/

http://www.dinevibber.no/2009/01/kurs-i-bedre-selvtillit/

 

 

AnonymBruker
Skrevet

Jeg tror ikke det handler om å elske seg selv på en slik "å, jeg er så glad i meg selv, jeg er så bra og god og flott", men det handler om egenverdi. Å se på seg selv om verdifull uavhengig av prestasjoner, at man ser på seg selv om likeverdig og som fortjener like mye godt som alle andre. 

Jobb med selvfølelsen din. Det virker som det er problemet. Du mangler en grunnleggende trygghet på at du er verdifull akkurat som du er i egenskap av å være menneske. Du devaluerer deg selv og setter andre foran. Selvfølelse handler ikke om å sette seg selv foran andre, men å sette seg selv likt. Å ta vare på seg selv fordi ens egen helse og velvære også er viktig. 

Hvis du vil jobbe med disse tingene kan "Selvfølelse nå" av Mia Tornblom være en god innføring. Veldig lettlest om hvordan det er å ha dårlig selvfølelse, og hva man kan gjøre om det. Min erfaring er at livet blir lettere når man slutter å tvile på om man har verdi. 

Anonymkode: 97d98...62d

  • Liker 2
AnonymBruker
Skrevet

Hvorfor må du knytte følelser til deg selv? Det høres heller ut som problemet er at du har altfor mange av dem. Jeg føler i grunnen veldig lite for meg selv, jeg bare er, men jeg har det likevel veldig bra og spiser mat uten dårlig samvittighet.

Anonymkode: eedb0...d0c

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...