Trill Skrevet 18. november 2004 #1 Skrevet 18. november 2004 Eg drikke Pepsi Max- ca 1/2-1 liter om dagen- litt forskjellig selvfølgelig.Drikke Pepsi Max forde eg lika de- lika rett å slett ikkje so godt "vanlig" cola- og for å slippe alt sukkeret. Får stadig høyre at de e like "gale" å drikke light brus som vanlig brus. Og at når en drikke lighyt brus lure en kroppen til å tru at det kjem sukker- og at en då legg på seg? Kva er egentlig rett? Kor "gale" e de å drikke Light brus?? (Eg har tenkt å slutte å drikke so mykje brus nemlig- og trenge litt informasjon )
Saga Skrevet 18. november 2004 #2 Skrevet 18. november 2004 Jeg tror det er en del mer karbohydrater i light brus.. det vil si kroppen tror den får for lite fett og produserer dette selv... da får du masse karbohydrater + fett. Ingen mellomting. Slutt med brus om du vurderer det. Jeg drikker kun vann. Er en tilvenningsprosess
Nella Skrevet 18. november 2004 #3 Skrevet 18. november 2004 Så lenge det ikke er kalorier i light brus så går man ikke opp. Men mange mener at søtstoffet i lightbrus gjør deg mer sulten og at du da vil spise mer, men dette er jo individuelt. Jeg er på slanker'n som det så pent heter og ser ingen grunn til å ikke kose meg med litt kald cola light. Mmmm .... Heller 1 liter cola light fremfor 1 plate sjokolade. Jeg merker ikke noe utslag på vekta av det ihvertfall. Fra dagblad nett: "Ernæingsfysiolog Cathrine Borchsenius' spesialfelt er vektreduksjon. Les hva hun svarte leserne. Hun jobber for nettstedet DinKost sammen med Dagbladets Sunn Sommer-ekspert Maria Thommessen. Light-brus Med hensyn til slanking - Er det lurt å drikke light-brus ? Innsendt av: Kjuagutten Hei! Light brus er ok hvis det fører til at du holder deg borte fra annen brus og søtsaker. Hvis det derimot fører til at du blir mer sulten bør du holde deg borte fra det. Hilsen Cathrine Light brus Hei! Jeg drikker ikke mye brus, men prøver å kuttte ned på sukkerinntaket... Er light brus uten sukker fetende? Er light brus ett bra substitutt til snop? Mvh Anne Innsendt av: Anne Mai Hei Anne! Fint at du prøver å kutte ned på sukker. Light brus er ikke fetende, men noen mener at det kan øke lysten på mat. Hvis du ikke føler at du blir mer sulten av å drikke en light brus, kan du bare fortsette med det. Hilsen Cathrine" Så drikk pepsi'n din og kos deg
Arkana Skrevet 19. november 2004 #4 Skrevet 19. november 2004 Det stemmer at lightbrus øker søtbehovet, aspartam øker utskillelsen av insulin som senker blodsukkeret. Viktigere enn at lightbrus øker søtbehovet synes jeg derimot er innholdet av aspartam, det er et meget farlig stoff som i store mengder har vist seg å gi hjerneskader hos dyr (og undersøkelser hos mennesker viser at aspartam når hjernen når man får det inn gjennom mat/drikke). Vi vet jo enda ikke nøyaktig hvilke innvirkninger (spesielt over tid) det har på mennesker da lightbrus er et relativt nytt fenomen. Det er forskjell på å kose seg med et par glass nå og da og drikke en eller flere liter om dagen. Jeg vil i allefall ikke gamble med hjernen min.
Gjest 1111 Skrevet 19. november 2004 #5 Skrevet 19. november 2004 Jeg tror det er en del mer karbohydrater i light brus.. Feil. Et gram karbohydrater har 4 kalorier. i en desiliter lightbrus er det ca. 0,1-1 kalori. dvs at det ikke er mye karbohydrater det er snakk om. I vanlig sukkerholdig brus er det 40 kalorier i en desiliter. disse kaloriene kommer bare fra karbohydrater (sukker). dvs 10 gram karbohydrater per desiliter.
natasha Skrevet 19. november 2004 #6 Skrevet 19. november 2004 Viktigere enn at lightbrus øker søtbehovet synes jeg derimot er innholdet av aspartam, det er et meget farlig stoff som i store mengder har vist seg å gi hjerneskader hos dyr. Nettopp derfor holder jeg meg unna light-brus.
Malou Skrevet 19. november 2004 #7 Skrevet 19. november 2004 Jeg vil i allefall ikke gamble med hjernen min. Du holder deg kanskje unna alt som kan ha potensielle skadevirkninger på kroppen din da? Det er selvfølgelig opp til deg, men jeg orker ikke leve livet mitt på den måten. Koser meg med Cola Light'en min jeg. Merker ikke noe mer sult- eller søtbehov enn hvis jeg ikke har drukket noe en dag heller.
Arkana Skrevet 19. november 2004 #8 Skrevet 19. november 2004 Jeg drikker lightbrus jeg også, mer enn vanlig sukkerholdig brus. Men å drikke 1 liter hver dag, nei det gjør jeg ikke. Det føles ikke som noe offer å ikke drikke litervis hver dag. Det har ikke bare med aspartam å gjøre. Syren etser bort tennene, og jeg vil helst ha mine egne så lenge som mulig.
Titti Skrevet 19. november 2004 #9 Skrevet 19. november 2004 Sjekk denne: http://www.dagbladet.no/dinside/2004/10/20/411889.html Jeg drikker selv fra 1-3 liter pepsi max hver dag, så denne var litt betryggene.... Har snakket med ernæringsfys. og de har sagt at light brus, kan øke sultbehovet, fordi hjernen blir lurt til å tro den får sukker.....
Trill Skrevet 19. november 2004 Forfatter #10 Skrevet 19. november 2004 Sjekk denne: http://www.dagbladet.no/dinside/2004/10/20/411889.html Jeg drikker selv fra 1-3 liter pepsi max hver dag, så denne var litt betryggene.... Har snakket med ernæringsfys. og de har sagt at light brus, kan øke sultbehovet, fordi hjernen blir lurt til å tro den får sukker..... Veldig betryggande å lese det ja.
Vercetti Skrevet 19. november 2004 #11 Skrevet 19. november 2004 Er en del mennesker som reagerer på aspartam uten å vite det, og derfor bør holde seg unna lightbrus.
jolie Skrevet 19. november 2004 #12 Skrevet 19. november 2004 Er en del mennesker som reagerer på aspartam uten å vite det, og derfor bør holde seg unna lightbrus. Men det gjør det hele litt vanskelig, gjør det ikke? Siden man ikke vet det, mener jeg Ellers moret jeg meg stort med din teori, Saga. Men tror du må revurdere litt på det du 'vet'. Jeg er ikke slem, men du er helt ute på viddene, jente!
Vercetti Skrevet 19. november 2004 #13 Skrevet 19. november 2004 Men det gjør det hele litt vanskelig, gjør det ikke? Siden man ikke vet det, mener jeg Jeg er formuleringens mester idag, hehe, syk og svak hjemme Ha miskun.
Angelica Skrevet 19. november 2004 #14 Skrevet 19. november 2004 Alt med måte! Drikker selv veldig lite brus, rett og slett fordi jeg synes ikke den slukker tørsten. Men er ingen fanatiker, tar et glass når jeg har lyst på.
Gjest gjest1 Skrevet 19. november 2004 #15 Skrevet 19. november 2004 2-3 liter brus om dagen? Ugg, stakkars tenner.
Gjest LoisLane Skrevet 21. november 2004 #16 Skrevet 21. november 2004 Lightbrus er da ubeskrivelig VONDT!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå