Gjest Anonymous Skrevet 6. november 2004 #1 Skrevet 6. november 2004 At kattungen vi har har "balongben" - dvs. at den er hjulbent, er en ting. Men at den har seks tær på begge frempoter.......det har jeg aldri sett... Men du verden... hun er helt til å ete opp. Hvor skjer dette med 6 tær???????
Gjest miau Skrevet 6. november 2004 #2 Skrevet 6. november 2004 jeg har sett noen katter med 6 tær foran, har hørt de blir kalt for skipperkatter.aner ikke hvorfor de er sånn
Gjest 1111 Skrevet 6. november 2004 #3 Skrevet 6. november 2004 Skipskatter heter det. i gamle dager tok sjømenn med seg katter med en slik ekstra klo på båten fordi de trodde at de klatret og holdt balansen bedre, noe de absolutt ikke gjorde. mange katter druknet. men på denne måten avlet de fram en type katt med en ekstra klo.
Gjest Eir Skrevet 6. november 2004 #5 Skrevet 6. november 2004 Polydaktyli heter disse ekstra klørne hos katter. Det er en arvelig naturlig mutasjon, som vanligvis ikke hindrer katten på noen måte. Det er vanligere hos noen katteraser eller i noen områder, men har alltid eksistert. Så man kan ikke gi sjømenn "skylden" for å ha avlet dem fram, selv om den har blitt mye brukt som skipskatt. De er heller ikke noe dårligere til å klatre enn normale katter, så de greier seg like godt på skip. (Hvor katter før var nødvendig pga mus og rotter.) Blant rasekatter regnes dette som en feil, men polydaktyle katter bærer også vanlige klo-gener og vil kunne få unger som har normalt antall klør. Forsøk på å avle på dette genet har vist at det ikke er en god ide. og man har i noen tilfeller endt opp med katter som nesten mangler forlabber. Så i små populasjoner med mye innavl er det ikke bra. Polydaktyle katter er mest utbredt i Amerika, men i Europa finnes det veldig få, pga at katter med "avvik" i stor grad ble brent og utryddet under hekseprosessene. Unntaket er Norge, hvor dette er nokså vanlig, pga disse kattenes rykte som lykkebringende skipskatter, og det har også forekommet noen i Sverige. Grunnen til at disse kattene ofte var med på skip er sannsynligvis også noe av grunnen til at såpass mange av dem endte opp i Amerika. Polydaktyli finnes også hos andre arter, i varierende form og grad. Den norske Lundehunden er ett nokså unikt eksempel på poldaktyle hunder. På denne siden finner du mye informasjon om genetikken og historien rundt dette: http://www.messybeast.com/poly-cats.html
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå