Boms Skrevet 9. juni 2016 #1 Skrevet 9. juni 2016 Hei. Eg er på jakt etter ei kake som mamma lagde til oss då me var små.. (90 talet) Har mista oppskrifta for mangen år si. Dette var ei stor, høg(høøøøøøøøg!)mørk( nesten svart) saftig og luftig sjokolade langpannekake. Det blei brukt kakao og ikkje sjokolade, natron og ikkje bakepulver. Huska da blei piska eggedosis, og sikta inn da eina og da andra huska ikkje om den inneholdt kefir, rømme eller melk. Glasuren var mørk ( ikkje smørkrem) og inneholdt sterk kaffe. Oppskrifta var i fra Enten ei koke bok som fulgte med eit ukeblad, eller var inni eit ukeblad. Type Allers å den slags. Nokon som kanskje sitter på ei slik oppskrift?
Boms Skrevet 9. juni 2016 Forfatter #3 Skrevet 9. juni 2016 4 timer siden, Antoinette skrev: En høy langpannekake? Ja, den blei høg, den heva seg mykje.
AnonymBruker Skrevet 9. juni 2016 #4 Skrevet 9. juni 2016 Søsteren min lagde ofte en som høres ut som denne beskrivelsen. Den het Mokkakake men jeg har ikke oppskrift... Anonymkode: c1d4c...a3e
AnonymBruker Skrevet 9. juni 2016 #5 Skrevet 9. juni 2016 Den høres akkurat ut som den mamma laget til hvert eneste bursdagsbesøk da vi var små (80-90-tallet). Glasuren besto vel av store mengder kakao og melis, om jeg ikke tar feil. Dessverre har hun mistet oppskriften, den var så god :/ Anonymkode: e3e12...66a
Boms Skrevet 9. juni 2016 Forfatter #6 Skrevet 9. juni 2016 7 minutter siden, AnonymBruker skrev: Søsteren min lagde ofte en som høres ut som denne beskrivelsen. Den het Mokkakake men jeg har ikke oppskrift... Anonymkode: c1d4c...a3e Ja, fekk ei oppskrift hos svigermor, den heite mokkakake. Men den var for lys, og lav. Men glasuren var prikk lik, men veldig lite glasur i forhold til den som mamma lagde.
Boms Skrevet 9. juni 2016 Forfatter #7 Skrevet 9. juni 2016 6 minutter siden, AnonymBruker skrev: Den høres akkurat ut som den mamma laget til hvert eneste bursdagsbesøk da vi var små (80-90-tallet). Glasuren besto vel av store mengder kakao og melis, om jeg ikke tar feil. Dessverre har hun mistet oppskriften, den var så god :/ Anonymkode: e3e12...66a Ja, den va fantastisk. Synst det er vanskelig å finna ei kaka alle liker, og da va ei slik kaka.
Ella1 Skrevet 9. juni 2016 #8 Skrevet 9. juni 2016 Skjønner hva du mener, men har dessverre ikke oppskrift. Men, jeg pleier å lage denne som minner meg litt om barndommens sjokoladekaker, den er utrolig saftig siden den inneholder rømme ; http://www.detsoteliv.no/oppskrift/texas-sjokoladekake
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå