Gå til innhold

Nakenhet når barna blir større.


Anbefalte innlegg

Gjest Beritmor
Skrevet

Vi har en sønn på 14 og ei datter på 11. Helt fra barna har vært små har vi vært naken sammen på badet, og andre situasjoner der det har vært naturlig. Etterhvert som de ble større har de jo begynt å dusje aleine, men vi har gåt naken til og fra badet og noen ganger vært på badet samtidig. Jeg tenkte at barna ville trekke seg tilbake når de ble større.

For et par år siden begynte jeg å gå med truse, eller med hånkle når jeg kunne møte sønnen min. Jeg tenkte at jeg ikke skulle trenge meg på med nakenheten min. Men sønnen min fortsetter å svinse rundt naken på vei til og fra badet, og det ser ikke ut som han synes det er noe problem at jeg ser ham splitter naken, enda han har kommet i puberteten for lengst.

Det er egentlig ikke noe problem for meg. Synes egentllig det er fint at de som bor sammen i en familie ikke behøver å være redd for å se hverandre naken. Tror det kan være greit at unge gutter kan se moren sin naken, som et eksempel på hvordan naken kvinner er i virkeligheten. Jeg vil bare ikke virke påtrengende. Skal jeg slutte å dekke meg til for ham, skal jeg be ham slutte å vise seg naken for meg, eller skal vi fortsette som nå. Jeg vet ikke helt hva som er vanlig rundt omkring.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Dette er sikkert helt forskjellig fra familie til familie. Hvis dere fra barna var små har etablert nakenhet som "greit", så tenker kanskje ikke sønnen din noe særlig over det. I min oppvekst var nakenhet svært uvanlig, men hos en venninne av meg både går de på do (!) og bader mens resten av familien er på badet.

Skrevet

Sønnen din viser jo tydelig at han er vant med nakenhet og da er det vel dumt å "ødelegge" det? Jeg synes ikke du skal ta dette opp med mindre du merker at barna ikke føler seg tilfredse med dette.

Vi også er vant med nakenhet. Min sønn på 16 år kommer inn på badet når jeg står i dusjen. Han setter seg ned og prater litt, så går han igjen. Jeg tror ikke at han tenker på at jeg er naken en gang.

Har ei venninne som ikke er vant med nakenhet hjemmefra og jeg husker da vi var små. Vi var på offentlig bad og hun sto og kniste i garderoben da nakne damer gikk rundt. Husker jeg var kjempeflau over min knisende venninne, men det var ikke rart hun lo. Hun var jo ikke vant med å se nakne folk!

Gjest Anonymous
Skrevet

Regler for nakenhet er nærmest kun kulturelt

bestemt. Er vi vant med stor grad av nakenhet

så blir vi komfertable og trives best med det.

Er vi vant med sterk grad av tildekking så

vil vi føle oss komfertable med det.

Når dere er vant med det og ingen av

dere reagerer på det så synes jeg ikke

det er noen grunn til at dere skal

endre det. (Noen vil, når de kommer

i puberteten, føle behov for å være alene.

Det skal selvfølgelig respekteres innen

visse grenser.)

Det er ingen grunn til at han skal få

problemer med det senere. Barn og unge

vet godt at det er noen regler i noen situasjoner

og andre regler i andre. Og jeg er enig med

deg i at jeg også tror at det er bra for barn

å se nakne voksne av begge kjønn og

få et avslappet forhold til det. Det vil også

øke sjansen for at de får et avslappet

og positivt forhold til egen kropp.

Skrevet

Til syvende og sist må man gjøre det man selv føler seg komfertabel med. Ganske enkelt.

Gjest Anonymous
Skrevet

Den dagen jeg ser at sønnen min på 9 år blir illeberørt over å se meg naken, skal jeg kle på meg. Som det er nå så går jeg og samboeren naken til og fra bad og wc på morran og kvelden.. Selvsagt om det bare er vi tre som er i huset da

Skrevet

Jøss...

Jeg synes nakenhet er naturlig, har ikke noen hemninger elelr skrudde ideer om noe annet. Men jeg synes ikke kjønnsdeler og ymse annet til enhver tid er nødvendig, jeg mener, hva er vitsen. Man dingler jo ikke rundt naken heller.

Du tar på deg T-sjkorta når du skal inn på restaurant og spise lunsj i Syden, selv om du soler deg ute - man sitter ikke i bikini og spiser.

Det har ikke med flauhet eller noe å gjøre, det er bare vanlig folkeskikk å beholde noen grenser.

Hva man gjør hjemme er selvsgat en privatsak. Men jeg ser ingen grunntil å gi guttungen bilder av naken mamma i hodet - i dusjen er det naturlig å være naken, men ellers trekker man jo på seg et håndkle eller morgenkåpe etc.

Selvsagt uten å lage skandale hvis noen skulle få et glimt av noe, det er jo ikke det det er snakke om heller...

Alt til sin tid, sånn er det jo med alt annet også.

Gjest Anonymous
Skrevet
.

Vi også er vant med nakenhet. Min sønn på 16 år kommer inn på badet når jeg står i dusjen. Han setter seg ned og prater litt, så går han igjen. Jeg tror ikke at han tenker på at jeg er naken en gang.

For meg ville det være helt uaktulet at sønnen min på 17 skulle sitte på badet å se meg dusje helt naken. Blant menn er det kun mannen min som får se meg helt naken. Sønnen min har ikke sett meg helt naken siden han var en 7- 8 år gammel. Da syntes jeg han begynte å bli så stor at det ikke var naturlig for ham å se på naken damer. En 16- 17 år gammel gutt er jo biologisk set en voksen mann, og da synes jeg det ikke er naturlig at han ser meg helt naken.

De fleste her ser jo ut til å mene noe annet, men for meg blir det feil.

Skrevet

Jeg har selv to gutter 13 og 15 år gamle. Det er ikke så ofte jeg ser dem nakne hjemme fordi vi har to bad i huset. Men på hytta tar hele familien badstue sammen og da er vi helt nakne. For meg er det ikke noe problem, og jeg menr det er fint for gutter i tenårene å kunne se en kvinnne helt naken i andre situasjoner enn porno.

Skrevet

Så lenge sønnen din tydelig vis er bekvem med nakenhet synes jeg at du skal kunne være naken du også.

Synes det er viktig med ett naturlig forhold til å se en naken kropp og at barna selv skal få sette grensene når de blir eldre.

Den dagen sønnen din begyner å skjule seg kan du spørre han om han vil at du skal gjøre det samme. Han er voksen nok til å diskutere dette med.

Synes det er rart med de som mener det er helt forkastelig at tenåringer ser foreldrene sine nakne. Det er etter min mening helt naturlig å være naken i sitt eget hjem og har ingen ting med seksualitet å gjøre.

Håper mine barn får ett like naturlig forhold til å være naken som din sønn har når de vokser opp.

Skrevet

Mine har blitt litt blyge helt av seg selv. De også har vokst opp med at vi vandrer nakne fra soverom til bad, og at det er helt greit å komme inn på badet selv om mor står der i nettoen og nettopp har dusjet.

Med årene - puberteten - har de begynt å låse når de er på badet, og de unngår å se på meg hvis jeg svinser i truse fra et rom til et annet (har sluttet å svinse helt naken), så jeg også prøver nå å ta med det jeg trenger inn på badet når jeg dusjer.

Skrevet

Synes ikke du skal gjøre noe ut av det hvis de ikke ser ut til å bry seg, og dere alle er komfortable med det.

Selv har jeg hatt en mor som jeg følte invaderte min intimsone med sin nakenhet, og gjorde det jeg kunne for å unngå å se henne naken. Så jeg merker at jeg selv er mest komfortabel med å få dusje i fred og at barna ikke ser meg helt naken. Undertøy og bikini er helt ok, men ikke helt naken...

Men det er nå bare meg. :)

Gjest Anonymous
Skrevet

Beritmor skriver:

Synes egentllig det er fint at de som bor sammen i en familie ikke behøver å være redd for å se hverandre naken. Tror det kan være greit at unge gutter kan se moren sin naken, som et eksempel på hvordan naken kvinner er i virkeligheten.

Jeg synes dette er fint formulert, og synes du skal holde fast på det. Derfor kan du trygt være naken overfor ham, hvis er er i orden for deg, og la han være naken overfor deg. Når han viser seg naken overfor deg, sier han jo egentlig litt om hvor mye han stoler på deg. Blir han irritert over din nakenhet, er det vel ikke utenkelig at han sier fra - for unge menn i den alderen er jo ikke akkurat kjente for å spare på konfekten når "fossilene" gjør noe dumt........

Gjest *Fiona*
Skrevet

Har vokst opp med en mor som går på do med døra åpen, tusler rundt naken, og tusen andre småting som jeg den dag idag synes blir helt tåpelig.

Ikke feil eller umoralsk eller noe sånt, ingen vits i å blåse det ut av proporsjoner. Men hvorfor skal jeg se på et annet menneskes kropp og forholde meg til andres kroppsfunksjoner med mindre jeg velger det selv?

Jeg har en fireåring hjemme. Jeg sover vanligvis naken. Her en morgen kom han oppi til meg, og etter at vi hadde pratet litt (hva skjer i barnehagen idag osv) så sa han plutselig "hvor er trusa di hen a mamma?" :ler:

Samma det. Men han begynner å bli obs på ting, og han har vært opptatt av pupper siden han fikk en lillebror og sånne ting - det finnes ting man blir lei av å forklare en million ganger, og kroppen min er kroppen min - det var nydelig den dagen jeg sluttet helt med ammingen for eksempel, for da ble min kropp min voksenkropp igjen, ikke bare mammakropp. SÅ jeg skal kjøpe boxere og topper :-)

Synes ikke ting trenger å bli hemmet selv om det finnes slike hårfine grenser - min intimsfære er bare min. Og DIN intimsfære trenger jeg ikke få opp i trynet.

Det FINNES informajson om andre vaner/uvaner/kropper som jeg fint kan leve uten, rett og slett.

Jeg vet ikke hvordan gutter tenker på kropp egentlig. Men jeg vil ikke at min sønn skal ha noe slags bilde av meg i hodet når han en gang i tiden forbinder kvinnekroppen med annet enn mat og mammas fang :-)

Det skal han få ta i den settingen det er naturlig, og sammenlikne med andre ting.

Skrevet

Jeg er 26, og min mor ligger fremdeles i badekaret med døren åpen.. uavhengig av om min bror og jeg er på besøk.Slik har det vært siden jeg var liten. Hun eier ikke sjenanse. Min far derimot er helt motsatt. Han har ingen problemer med andres nakenhet, men lukker selv døren når han er på badet.. og jeg tror ikke jeg har sett han naken siden jeg var liten jente.

Jeg synes det er bra at man kan være naken sammen innad i familien. Selv er jeg ikke som min mor, men noe midt i mellom henne og min far.

Jeg tror det viktigste er at barna får bestemme selv. Om du synes det er greit å vise deg naken så gjør det, men la dem få styre sin egen intimitet selv.

Det har hvertfall fungert fint hos oss :)

Skrevet

Da jeg vokste opp var det ikke så naturlig med nakenhet, ihvertfall ikke i mitt hjem. Kan ikke huske at jeg har sett min far naken noen gang, min mor veldig sjelden.

Jeg vil at døtrene mine skal vokse opp med at det er helt naturlig, tror det er mye verre ting barna kan se enn en naken kropp. Jeg er vant med å sove naken, synes det er best og tror ikke jeg kommer til å forandre på det når barna blir større heller.

Mulig jeg hadde følt det litt annerledes hvis jeg hadde hatt gutter, spesielt når de kommer opp i tenårene.

  • 2 uker senere...
Skrevet

Synes det er fint at så mange her prøver å ha ett naturlig forhold til nakenhet overfor barna.

Vi venter i spenning noen måneder til på vårt første barn og har diskutert hvordan vi skal løse dette.

Når det bare er meg og samboern i huset går vi alltid nakne til og fra bad og av og til ellers i huset også. Har ikke lyst til å slutte med dette selv om vi får barn.

Vi har tenkt å la barna venne seg til å se oss begge nakne helt fra de er små, også at de skal få være nakne selv.

Når barna blir tenåringer er det vel naturlig at de blir litt mere sjenerte overfor nakenhet, men da er de så gamle at det går an å sette seg ned med dem å diskutere saken. Forhåpentligvis vil de velge både å være nakne selv fortsatt og akseptere at vi er det. Dersom barna sier at de helst vil at vi kler på oss så gjør vi naturligvis det.

Skrevet

Vi har også et veldig åpent forhold ang nakenhet. Barna dysjer til og med sammen med far i huset. De syntes det er kjempe kjekt.. Minstejenta på 2 løper til tide etter ham når han er naken, og roper nei nei, det er fordi han sier nei når hun prøver å ta tak i "littlekaren" :-? Der setter altså han gransa..

Moren min skjulte seg aldri. Og det var somregel jeg som ble flau over at hun var naken, far var mer diskre da jeg ble eldre.. Jeg var litt av den sjenerte typen, som helst ikke ville vise frem leggen min engang.

Men kan jo fortelle en liten historie om min tanteunge. Hun er 6 1/2 år, og overnattet for ikke så lengesiden over hos en annen tante. Og da tante står opp om morningen, spør jenta forundret: "Tante, sover du med truse på deg om natta du??" "Ja!" svarer tante da. "Høh, det gjør ikke moren min" :-)

Søsteren min ble rimelig flau da hun fikk høre det som var blitt sakt, og føler derfor at de nå må kle på seg litt, til jentungen har lært å holde ting som blir gjort innenfor husets fire vegger for seg selv..

Jeg ser ikke noe galt i å vise seg frem naken for barna. Men nå er jo barna såpass små enda, og vet ikke hvordan det blir når de kommer i tenårene!!

Skrevet

La han gå naken hvis han føler for det og det gjør han jo, men hvis du føler deg mer bekvem med håndkledet, så velger du det...

Ikke så mye å gjøre noe ut av det...

Skrevet

Jeg er oppvokst med at nakenhet er skam. Gå ut av huset i morgenkåpe - forbudt. Nå er jeg selv voksen og mor............... og jeg går og sover naken med mine barn. Nakenhet er ikke det samme som kjønnsorgan. Nakenhet er hud. Og hud er godt og varmt. :-)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...