Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg syns det virker som at alt for mange har glemt at det finnes noe som heter nettvettregler, og at mange kunne trengt en påminnelse. Så her er de, tatt ut fra redd barnas hjemmeside: 

  • Vis respekt for hverandre på nett. Mobbing på nett er minst like alvorlig som annen mobbing. 
  • Tenk deg om før du deler personlige bilder og opplysninger om deg selv og andre på åpne nettsider. 
  • Lag et passord som er vanskelig å gjette. Passordet ditt er privat. 
  • Husk at det er lett å lyve på nettet, ikke tro på alt som andre skriver. 
  • Ta med noen du stoler på hvis du skal møte noen du har blitt kjent med på nettet, og møtes dem på et offentlig sted. 
  • Avslutt kontakten hvis du blir redd eller opplever noe ubehagelig. Blokker kontakten og meld fra til de som har ansvaret for nettstedet. 
  • Fortell det til en voksen eller en annen du stoler på hvis du opplever noe ubehagelig. Det er ikke din skyld om noen andre gjør noe ubehagelig mot deg på nett. 
  • Meld fra til politiet om alvorlige saker. 

Listen er litt dedikert til barn, men jeg syns den er minst like aktuell for voksne. Spesielt punkt nr. 2, der altfor mange deler alt for mye på nett. Også er det noen egne råd til foreldre, som sikkert også er en grei påminnelse for mange: 

  • Søk informasjon om hva Internett og mobiltelefon betyr for barn og unge i dag. Sett deg inn i barnets sosiale liv på nett. 
  • Snakk om det som skjer - Redd Barnas nettvettregler kan danne et utgangspunkt. 
  • Lag felles regler om mobil- og nettbruk hjemme, gjerne i tråd med skolens regler. Mobil og internett er ofte i bruk når barn mobbes. 
  • Meld fra til tips.kripos.no hvis du er bekymret for at et barn utsettes for vold eller overgrep. 
  • Snakk med barna om konsekvenser av å dele bilder og informasjon på nettet. Det kan være vanskelig å få bilder o.l. slettet i etterkant. Tenk over hva som er nødvendig å kringkaste på nettet og vær varsom med hvilke bilder som legges ut. Dette gjelder både barna og deg som forelder. 
  • Ta opp barnas nett- og mobilbruk på foreldremøter og i foreldresamtale. 

Håper det var en god oppklaring og påminnelse for noen :)

  • Liker 2
Videoannonse
Annonse
Skrevet

:)

  • Liker 1
Skrevet

Dytter, fordi det er et viktig budskap :)

  • Liker 1
Skrevet

*dytter*

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...