AnonymBruker Skrevet 22. april 2016 #1 Skrevet 22. april 2016 Jeg er helt håpløs på dette med trening og å gå ned i vekt og håper på litt hjelp av kloke hoder her! Jeg fødte mitt første barn i fjor vinter og sliter ennå med 10kg for mye. Jeg er 173cm og veier pr i dag 84kg - målet mitt (og vekt før graviditeten) er altså 74kg. Jeg har en aktiv jobb og liker å gå tur. Går minst 10 000 skritt hver dag. Jeg trener styrke 3 ganger i uka og jogger 1-2 ganger. Allikevel så rikker ikke vekten seg, jeg har gått ned 1 ussel kilo siden jul og begynner å bli temmelig demotivert. Jeg regner med det er mat inntaket som er problemet og har nå prøvd med på myfitnespal i håp om at det skal hjelpe. MEN det kommer problemet; jeg har fått råd om å gå i underskudd på 1000kcal pr dag for å gå ned 1kg i uka men hvordan regner jeg dette? Når jeg legger inn opplysningene mine i myfitnespal så sier den at jeg skal ligge på et kcal inntak på 1460 pr dag. Når jeg beveger meg og trener (synker med fitbit) så registrerer den det og skal jeg da ha - 1000kcal før eller etter treningen er lagt til? Legger ved eksempel fra tidligere i uka: Goal Food Exercise Remaining 1460 + 970 + 982 = 1473 (burde jeg her spist 473kcal ekstra?) 1460 + 1198 + 261 = 523 (burde jeg her spist 523kcal ekstra, eller burde jeg trent slik at summen ble 1000?) Er det noen der ute som har råd og innspill? Anonymkode: c8a2c...c42
Ciara Skrevet 22. april 2016 #2 Skrevet 22. april 2016 Hvis du skal ligge på 1460 kalorier om dagen er det netto, etter at kalorier forbrukt på trening er trukket fra. Hvis du forbrenner 500 kalorier på en treningsøkt kan du (og bør du) med andre har spise 1960 kalorier den dagen.
Måndagsbarn Skrevet 22. april 2016 #3 Skrevet 22. april 2016 Som brukeren Yme har påpekt her på forumet tidligere så er fitbit i søksmål for tiden fordi trackerne og tallene de leverer er tidvis svært unøyaktige. Når det er sagt så har jeg brukt fitbit selv med fint resultat. Det viktige er nok at du tar treningskaloriene (treningsunderskuddet den viser) med en klype salt og ikke tror at 523 trente kalorier er spikra og vitenskapelig sett MÅ være 523 kalorier. Fitbit og myfitnesspal legger i grunnen opp til at hver enkelt kan velge om de vil spise treningskaloriene sine selv, men med tanke på søksmålet der folk har gått opp i vekt ved å spise treningskaloriene sine så er det vel slik at jeg personlig IKKE ville gjort det og ikke anbefaler det. Jeg spiste aldri treningskaloriene mine selv i hvertfall, men jeg brukte en matvekt og stolte mer på den enn på myfitnesspal sine brukerinnlagte kalorimål på ulike matvarer. Det er mer tidkrevende, men det blir nok mer nøyaktig
FantasDick Skrevet 22. april 2016 #4 Skrevet 22. april 2016 Først av alt burde du spise mer, under 1000 kcal er no-go! Du må i alle fall spise de 1460 selv om jeg kanskje synes dette også var litt lavt.. Myfitnesspal er vel lagt opp til at du skal spise treningskaloriene og da burde du prøve å få tallet under "remaining" til å bli null. Jeg kan ikke svare på fitbit-spørsmål da jeg ikke kan noe om det, men er det ikke slik at den registrer all aktivitet og ikke bare trening? Jeg spiser opp treningskaloriene mine, men kun det jeg forbrenner under en økt og ikke forbrenning gjennom dagen. 1
Gjest Tigress Skrevet 22. april 2016 #5 Skrevet 22. april 2016 1000 kcal i underskot kvar dag er eit veldig stort underskot, altså, berre så du er klar over det. Du gjer deg sjølv mykje meir utsett for å sprekke på den måten. Når det er sagt, så skal du på ein dag du ikkje gjer noko, ete om lag 1500kcal. Bruker du 300 kcal på ei treningsøkt, så skal du ete 300 kcal til. Men det er ikkje noko problem om du loggar skikkeleg - myfitnesspal vil fortelje deg kor mykje du har att.
AnonymBruker Skrevet 22. april 2016 #6 Skrevet 22. april 2016 1 time siden, FantasDick skrev: Først av alt burde du spise mer, under 1000 kcal er no-go! Du må i alle fall spise de 1460 selv om jeg kanskje synes dette også var litt lavt.. Myfitnesspal er vel lagt opp til at du skal spise treningskaloriene og da burde du prøve å få tallet under "remaining" til å bli null. Jeg kan ikke svare på fitbit-spørsmål da jeg ikke kan noe om det, men er det ikke slik at den registrer all aktivitet og ikke bare trening? Jeg spiser opp treningskaloriene mine, men kun det jeg forbrenner under en økt og ikke forbrenning gjennom dagen. Ja, fitbiten registrerer all aktivitet. Det gjør meg jo ytterligere forvirret for da blir det vel på en måte dobbelt avdrag siden myfitnespal allerede har regnet med daglig aktivitet? Så jeg burde spise 1460 + litt ekstra de dagene jeg trener da? Uavhengig av tall på myfitnespal og fitbiten..? Anonymkode: c8a2c...c42
Gjest Tigress Skrevet 22. april 2016 #7 Skrevet 22. april 2016 33 minutter siden, AnonymBruker skrev: Ja, fitbiten registrerer all aktivitet. Det gjør meg jo ytterligere forvirret for da blir det vel på en måte dobbelt avdrag siden myfitnespal allerede har regnet med daglig aktivitet? Så jeg burde spise 1460 + litt ekstra de dagene jeg trener da? Uavhengig av tall på myfitnespal og fitbiten..? Anonymkode: c8a2c...c42 Kan du ikkje berre gjere det lett og forholde deg til talet som seier "remaining"? Det blir aldri heilt nøyaktig uansett..
Cata Skrevet 22. april 2016 #8 Skrevet 22. april 2016 Jeg bruker Endomondo, MyFitnesspal og Fitbit i skjønn forening. Jeg har satt opp min slik at jeg skal gå ned 200 g i uka (eller var det 250?) med liten fysisk aktivitet. Min intensjon er da å holde vekta. Da gir MFP meg 1400 kcal i døgnet. Men jeg bruker da dette som spark bak til å røre meg mer så jeg gir meg selv lov til å spise treningskaloriene. Kanskje ikke riktig alle alltid, men som regel såpass at det bare er ca. 50-100 igjen. Midt på dagen vil altså mitt regnestykke se noenlunde sånn ut: 1400 - 760 (det jeg har spist) + 130 ("trening") = 770 (rest) Da har jeg 770 igjen til middag, men så blir det gjerne litt mer bevegelse utover dagen så jeg får gjerne litt mer å rutte med. Dette har fungert noenlunde bra for meg. Følger jeg dette ligger jeg i svakt underskudd, men så er det jo en og annen dag jeg går over - f.eks. hvis jeg skal ut og spise med jobben eller ut på noe annet. Så da jevner det ut det lille underskuddet jeg sikter mot. Har klart å holde vekta noenlunde stabil med dette, dv.s i vinter har jeg skeiet litt for mye ut så da er det kommet et kg eller to ekstra, men de er på vei vekk nå når våren er kommet og jeg får rørt litt mer på meg igjen.
FantasDick Skrevet 22. april 2016 #9 Skrevet 22. april 2016 7 timer siden, AnonymBruker skrev: Ja, fitbiten registrerer all aktivitet. Det gjør meg jo ytterligere forvirret for da blir det vel på en måte dobbelt avdrag siden myfitnespal allerede har regnet med daglig aktivitet? Så jeg burde spise 1460 + litt ekstra de dagene jeg trener da? Uavhengig av tall på myfitnespal og fitbiten..? Anonymkode: c8a2c...c42 MFP regner med daglig aktivitet etter det jeg vet, ja. Jeg ville forholdt meg til tallene på MFP. Spis kaloriene du har satt opp for å gå i underskudd (1460) + ev. treningskcal.
ajarRun Skrevet 22. april 2016 #10 Skrevet 22. april 2016 7 timer siden, AnonymBruker skrev: Ja, fitbiten registrerer all aktivitet. Det gjør meg jo ytterligere forvirret for da blir det vel på en måte dobbelt avdrag siden myfitnespal allerede har regnet med daglig aktivitet? Så jeg burde spise 1460 + litt ekstra de dagene jeg trener da? Uavhengig av tall på myfitnespal og fitbiten..? Anonymkode: c8a2c...c42 Bare si til MFP at du ikke er i aktivet. Jeg ville bare spist 1460, hvis jeg skulle lagt til kalorier for aktivitet ville jeg lagt til under halvparten. Husk at maten kan ha store avvik i antall kalorier og fitbiten kan være opp til 20% feil, legg til at man konsekvent teller for få kalorier så får du fort i det alt for mye.
Wonderbitch Skrevet 23. april 2016 #11 Skrevet 23. april 2016 Jeg gikk opp i vekt når jeg spiste "treningskaloriene" mine. Men etter at jeg justerte litt begynte jeg å gå ned igjen. Jeg pleier å regne styrke som null kalorier ekstra forbrent- bare passe på at jeg spiser mer proteiner den dagen. Når det gjelder jogging spiser jeg ca halvparten av hva jeg tror jeg -egentlig- forbrenner, altså ikke deres anslag. Jeg regner vekt*km. F.eks 65 kg*10 km= 650 kcal forbrent, og jeg spiser ca 300 av de. Men det letteste er nok å se hvor mye det er beregnet at du skal spise per dag, og holde deg til det. Om du har lagt inn "moderat aktiv, 3 timers trening i uken" f.eks vil jo ditt beregnede kaloriforbruk ha tatt utgangspunkt i dette. Eller du kan spise etter hvor aktiv du tror du vil være iløpet av dagen. Om du vet at du skal jogge en time, gå rundt på kjøpesentere i tre timer og gå kveldstur med barnet kan du jo spise litt mer den dagen. Kanskje du anslår at du vil forbrenne 2200 kcal, og spiser 1700 for å gå ned en halv kg i uken.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå