Gå til innhold

Hvor mye penger vil dere anta at dere brukte i "startkapital" på babyen?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Heihei :)

Er førstegangsgravid, og lurer litt på hvor mye dette vidunderet vil koste oss.

Hvor mye brukte dere cirka på ting og tang til den første? Var alt nødvendig, eller er det mye dere ser i ettertid var litt tullete kjøp?

Min søster og mannen brukte cirka 50 000,- i starten. Da var alt nytt og de kjøpte det de ønsket. De er godt voksne med inntekt på 1,7mill til sammen og har i tillegg prøvd å få barn i 2 år. Hun sier de kunne nok ha klart seg med å bruke halvparten :fnise:

Vi har IKKE så mye penger, selv om vi sitter greit i det. Ønsker ikke å kjøpe mye unødvendig. Og i motsetning til min søster, så må jeg ikke ha alt splitter nytt/ best ;)

Spent på å høre fra dere :)

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Tipper vi brukte omtrent 50 000 vi også. Kjøpte alt nytt, og en del dyre ting. Ikke så veldig mye som har vært bomkjøp egentlig; noen klesplagg osv kanskje, men alt det "store" og dyre har vi vært glad vi kjøpte. Det var vår første, og vi vil at seng, vogn, bilstol osv kan brukes av neste barn også, og ser derfor på det som en investering :)

Skrevet

Jeg brukte ca. 60000 :sjenert: Jeg ville ha alt nytt, siden det var min første osv. Jeg fikk en bra sum i feriepenger når jeg begynte å kjøpe inn så da brukte jeg nok mer enn nødvendig :jepp: Jeg var og på en tur til utlandet og der og kjøpte jeg inn en del...

Nå brukte jeg så mye penger siden jeg hadde muligheten og lyst til det, en venninne av meg som er veldig miljøbevisst har ikke brukt mer enn 3000 på ALT av utstyr, hun har fått alt og/eller kjøpt brukt.

Det jeg ville investert penger i hvis jeg ikke hadde så mye er; bæretøy (det er helt genialt), en god vogn og skikkelige klær. Bedre med lite av god kvalitet enn masse klær som har dårlig kvalitet.

Skrevet

Det blir fort penger av det, men det trenger ikke bli det. Et raskt (og unøyaktig) overslag:

Stellekommode fikk brukt

Sprinkelseng 2000

Madrass 400

Dyner o.l. 1500?

Leandervugge 1500

Vogn 8000

2 nøstebarnskinn 1700

Tripptrapp 1500

Bæresele 1200

Bæresjal 700

2 stelleunderlag 500

Lekegrind 1300

Bilstol lånt

Vognpose 1400

+++++

Kommer fort opp i 20-30000. Men man kan kjøpe mye billig og bra på f.eks. ikea og brukt på finn!

Til nr 2 har vi solgt vogn, og kjøpt ny. Kjøpt vippestol, bedsidecrib, ny stelleveske, ny bilstol m base ++

Skrevet (endret)

Lurer på om jeg brukte max 15 000?

Må prøve å huske litt tilbake:

Vogn: 8000

Stellebag: 500

Vippestol + lekematte: 900

brystpumpe + babycall: 1400

Stellebord: 450

Håndklær, vaskekluter, gulpekluter: 500?

Byssanlull hengevugge: 1200

Bilstol: 600 (leier)

Lammeskinn: 299

= 13849

I tillegg kjøpte jeg jo inn ammeBH, ammesingleter, ullinnlegg som til sammen sikkert utgjorde en 1000-lapp. Så da er man jo oppe i ca. 15000 kr. :)

Og sikkert noe ekstra småtterier. Sprinkelseng, babygym, dagseng, voksipose, bilpose og klær fikk vi brukt eller nytt/låner vi.

Edit: Hvis jeg skal ta med i beregningen at vi pusset opp barnerommet, så blir det jo 4000 ekstra i beregningen.

Jeg har forresten kjøpt noen ting brukt, sånn som stellebord (byttet ut stelleputen så klart), hengevugge, vippestol, lekematte, brystpumpe. Disse kjøpene fra finn.no

I tillegg så gikk jeg på flust.no for å kjøpe brystpumpe, siden man kan bruke trumf-bons for å betale. Så jeg betalte bare halvparten av den egentlige prisen. :)

Hvis jeg hadde kjøpt vognen brukt, så kunne det nok blitt enda billigere. :)

Endret av Teriyaki
Skrevet

Kanskje rett under 10 000? Kjøpte en del brukt. I den summen inngår også tøybleiene, som vi jo sparer en del på etterhvert.

Skrevet

Jeg låner listene fra de andre og setter inn ca det vi brukte på barn nr 1:

Stellekommode: stellematte fra Ikea oppå vaskemaskinen: 50

Sprinkelseng: brukt kr 400

Madrass: ny, Ikea 700

Dyner og sengesett: 700?

Ammepute, brukt 150

Vogn: brukt 2500

Tripptrapp, brukt kr 500

Bæresele, ny, men kjøpt på finn kr 450

Lekegrind, brukt kr 750 (solgt igjen til nesten samme pris)

Bilstol, brukt av søsters barn: 700

Vognpose: min 30 år gamle skinnpose + jeg sydde poser etterhvert, ca 500

Stellebag: brukt: 50 (fikk etter hvert en i gave, og sydde også en)

Vippestol: brukt, 250

brystpumpe: 550? (tilbud på apoteket)

babycall fra Ikea + adaptere: ca 500

Håndklær, vaskekluter, gulpekluter: 10

Lammeskinn: 299

Kjøpte omtrent ingen klær det første året, for vi fikk så mange gaver. Heldigvis hadde jeg ikke tatt av lappen på alt, for vi fikk mer i strl 56/62 enn det var mulig å bruke. Jeg byttet en del opp i strl. Brukte ca 500 på ulltøy før fødselen. Til meg selv gikk det også med en del til gravid-klær og ammetøy, men ikke særlig mer enn jeg ville brukt på klær uansett.

Det er sikkert noe jeg har glemt, men totalt ble det i alle fall ikke mer enn 10 000.

Gjest Misteltein
Skrevet (endret)

Stellekommode fikk brukt

Sprinkelseng fikk brukt

Madrass fikk brukt

Dyner o.l. fikk brukt

Vogn 2000 kroner på finn.no

3 nye lammeskinn fikk i gave

Tripptrapp fikk brukt

2 stelleunderlag 500 kroner

Vognpose 2000 kroner, men fikk pengene i gave for å kjøpe pose

Klær 400 kroner på finn.no for 4 søppelsekker i str. 50 - 86

Vippestol fikk låne brukt

Brystpumpe - husker ikke

Ammebh - husker ikke

Ammepute - fikk en ny en

Leker fikk masse brukt av samme som jeg fikk sengen av

Det jeg kommer på!

Endret av Misteltein
Gjest Alabama
Skrevet

Det blir litt mer penger enn jeg hadde tenkt i utgangspunktet, men sikkert ikke noe særlig over 12-13000. Har kjøpt mye nytt, men har ikke valgt de dyreste alternativene. Kjøpte f.eks fjorårsmodellen av barnevogna.

Om vi kjøper senga vi har lyst på, så ser regnestykket litt annerledes ut.. :sjenert:

Gjest Mahareth
Skrevet

Stellebord ca 700

Sprinkelseng ca 700

Madrass husker ikke, 500 kanskje?

Dyner o.l. 800

Vogn 8000

stelleunderlag 150?

Lekegrind ikke kjøpt enda, men kommer. 1500

Bilstol 2600

15.000 til nå altså, og mer blir det jo. Mangler fortsatt badebalje, kommode, klær, skinn, og alle tingene jeg kommer til å trenge, som ammepute, ammebher og alt annet som følger med der.

Skrevet

Tipper vi brukte i overkant av 30.000, uten at jeg egentlig har regna på det.

Vi kjøpte alt nytt, og også mye unødvendig viser det seg.

Jeg var sykemeldt store deler av svangerskapet, så det ble nok litt for mye tid til internettshopping. :ler:

Skrevet (endret)

Nå må jeg gå i tenkeboksen, men det er egentlig helt fint, siden vi aldri har tenkt noe særlig på det :)

Jeg tror ikke det er veldig store summer- vi kjøper ikke mye klær til babyen, bruker det vi har som passer, og tenker praktisk fremfor om det ser stilig ut.

Saueskinn fra Nøstebarn: 850,-

Seng, madrass, dyner, sengetøy, tisselaken: 4000,-

Vognpose EasyGrow: 1800,-

Vogn med alt utstyr (insektnett, ekstra fotpose til sportsdel): 9000,-

Stellebord: 1000,-

Manduca bæresele: 1000,-?

Brystpumpe, ammeinnlegg, vanlig og i ull (de to sistnevne totalt bortkastet!): 1000,-

Babygym: 500,-

Badebaljer: 1000,-

Kluter av alle slag: 500??

Babytepper: 1000,-

Babymatte: 500,-

Vippestol- Guds gave til foreldre!- fått låne en BabyBjørn.

Ammepute av beste sort: fått låne

Bilstol: fått låne en MaxiCosi

Termometer, Paracet, Otribaby, Purelan-salve, babyolje, krem til baby, neglesaks, smokker osv osv: sikkert 1000,-

Er nok over 20.000,- her. Trodde det var mindre! :fnise:

Endret av missLynch
Skrevet

Vi brukte vel rundt 27.000 inkl alt av småtteri (kluter/håndklær/uro/sengetøy/tepper osv), en god del klær og de fleste tøybleiene. Kjøpte inn litt ulltøy etter at førstemann var født, og noen bæretøy, i tillegg til noen flere tøybleier etterhvert som hun vokste til. Anslår at vi brukte rundt 4-5000 på slikt i løpet av det første året (i tillegg fikk vi nytt bilsete av svigers da hun var 1 år, det kostet 2700 kr). Da kjøpte vi det meste nytt, unntatt seng og vognposer (brukte min gamle skinnpose og kjøpte voksipose på loppis).

Til nummer to kjøpte jeg tre sett med klær i ministørrelse (to av de var på 70% salg), ett stort soveskinn fra Nøstebarn, noen ullbukser til tøybleier (brukt), to nyfødtbleier (brukt), ett nytt elastisk sjal, ett vevd sjal, en lommeslynge og en meitai med sjalstropper. Ble vel drøye 4500 kr, og det var bare luksus, for jeg hadde jo klart meg uten. Men litt kos å kjøpe noe til han også.

Skrevet

Stellekommode: stellematte fra Ikea oppå vaskemaskinen: 50

Sprinkelseng: arvet

Madrass: ny, Jysk 400

Dyner og sengesett: 700?

Vogn: ny, 10000 inkl. regntrekk, solskygge

Høystol: Ikea, 200

Bæresele, ny, 1200

Bilstol med base, ny, 3000

Vognpose: mannens 30 år gamle skinnpose

Stellebag: ny, 600

Vippestol: fikk i gave

Brystpumpe: 350 kr (ny fra ebay, kom noen kroner over 200-grensa :gjeiper: )

Babycall: 500

Håndklær, vaskekluter, gulpekluter: 300

Lammeskinn: 800

Babygym: 800

Badebalje og sete: 200

Babytepper: 300

Babytøy før fødsel: 1000 kr

Så totalt sett rundt 20000. I tillegg kommer en del dilldall her og der som sikkert utgjør noen tusen.

Skrevet

Husker ikke. Men jeg er glad jeg begynte å handle inn tidlig (1-2 mnd), jeg skulle ha alt nytt så vi brukte mye!

Skrevet

Vi kjøpte mye brukt (på finn) og på salg. Fikk låne vugge av noen vi kjente, som hun lå i det første året. Tror ikke vi kom over 10 000. Men hvis vi legger til vogna som vi fikk i gave av mine foreldre, blir det ca 17500.

Skrevet

Vogn, stelleveske, tynn pose (pakke): ca 7500

Bilstol m/base: 1800

Seng arva

Madrass, 2 dyner: 500 + 500 ca

Lammeskinnspose: gåve (verdi ca 1800?)

Stellekommode: ca 2200

Vippestol: gåve (BB, usikker på verdi)

Sengeklede, tepper, klutar: rundt 2000?

Klede: 1500 - 2000 ca

Babycall lånt.

Tar ikkje med det eg kjøpte av klede til meg sjølv, sidan eg ikkje kjøpte meir enn eg ville kjøpt uansett.

Då ser det ut som me brukte ca 16500, totalt rundt 20000 om me ikkje hadde fått pose og vippestol i gåve (det hadde me kjøpt uansett). Me kjøpte ingenting brukt, pga første barn.

Kjøpte bæresele når babyen var 4 mdr, for rett over 1000 kr. (Og den er et kjempegodt kjøp, absolutt verdt det!)

Skrevet

Har ikke regnet nøyaktig, men tror det ligger i underkant av 20 000. Ny vogn, bilstol, vippestol og div nips, dyner, puter soveskinn etc. Ellers mye arvet. Har ikke kjøpt brukt, selv om jeg hadde tenkt det. Synes mange skal ha ekstremt høye priser for sitt brukte utstyr...

Skrevet (endret)

Jeg har ikke summert utgiftene ennå, så det kan være interessant å gjøre. Vi fikk noen store ting i gave og fikk låne noe.

Stellematte: 59,- (Ikea)

Badebalje: 79,- (Ikea)

Sprinkelseng: min gamle besøksseng hos bestemoren min

Madrass: 89,- (Ikea)

Dyner og sengesett: arvet - div. fra min, mannens og svigerfars barndom (syns gammelt barnesengetøy ofte har finere mønster enn nytt også)

Vogn: fikk Brio happy i gave (og den ble kjøpt på salg til ca. 4000,-)

Bæresjal: ca. 450,-

Bilstol: lånt

Vognpose: fikk Voksi urban i gave (kjøpt på salg til 1000,-)

Stellebag: bruker en veske vi hadde fra før

Vippestol: fikk den fra Baby bjørn i gave (ca. 1000,-)

Brystpumpe: Ca. 300,- (kjøpt i utlandet)

Babycall: fikk i gave (ca. 200,- på Ikea med Ikea family-medlemsskap)

Håndklær, vaskekluter, gulpekluter: har ikke helt oversikt, men mer enn jeg tror sikkert - kanskje 500,- (kjøpte noen vanlige, store gulpekluter i mørke farger til å bruke ute blant folk, kjøpte en del kjempebillige småhåndklær og kluter på Ikea, diverse myke frottékluter på salg på apoteket, og bruker gamle oppvaskhåndklær til hjemmebruk) - jeg har en baby som gulper mye

Lammeskinn: 299,-

Babygym: fikk i gave (aner ikke pris)

Klær: kjøpte ikke så mye selv, men noen få bomullsbodyer i 56, en bomullsstrømpebukse i 50, tre ullstrømpebukser i 56/62, et par ullbodyer i 60, en dress i ullfrotté i 62, en bomullslue i ministørrelse, en tynn ullue i 60, en ullfleecelue i 60, to par bomullssokker, to par tynne ullsokker. Noe av dette ble kjøpt på salg - kanskje rett over 1000,- til sammen. Strikket i tillegg en del, deriblant to tepper, tre jakker, to bukser, to luer, to par votter, to par sokker/tøfler. Aner virkelig ikke hvor mye garnutgiftene ble. Fikk også en del klær, både hjemmestrikket og kjøpt.

Tror jeg har fått med alt da. Vi var kjempeheldige som fikk flere store ting, noe planlagt før fødselelen og noe som gaver ved barselbesøk. I tillegg fulgte vi prinsippet om å ikke kjøpe masse ting vi ikke ante om vi ville trenge, og vi syns det var koselig med noe brukt. Så langt har det å ha baby vært en billig affære for vår del. ;)

Endret av Vera Vinge
Skrevet

Under 10 000 her også.

Emaljunga duo edge vogn med sportsdel 4000

Seng 500

To bilstoler med base fikk vi av venner

Tripptrappstol 400

Soveskinn 1000 (kunne jeg spart meg)

stellekommode 100 (unødvendig, steller på gulvet)

Klær har vi fått alt for mye utav, får ikke brukt det før hun vokser utav det.

Bæresele fikk vi i julegave.

To babygym 300

Voksipose fant jeg en kjempefin på bruktmarked

To vippestoler fikk vi av venner

Jeg ser ikke poenget i å kjøpe ting nytt så lenge andre gjør deg og legger det ut på finn ettertpå.

Ellers kan jeg bare si at finn er helt supert!

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...