Gjest annemor30 Skrevet 11. august 2010 #1 Skrevet 11. august 2010 Kvifor jobbar ikkje du? Er du student el.l? Kva inntekt har du? Dagpengar? Studielån? Aldersheimar, psykiatri, skular og barnehagar har ofte akutt behov for folk, og du tener greit som vikar. Prøv å kom deg inn ein stad som det og bli fast oppringingsvikar. Dette er også mulig om du studerer, sidan du kan jobbe helg/kveld/natt. Jobb er den einaste vege ut av slikt. Evt sjekk om de kan låne privat av foreldre eller søsken og få unna gjeld med renter, og betal så tilbake med ein gong det de skuldar familien. Først når de er heilt gjeldfri kan de ta ferie/ kjøpe anna enn det mest nødvendige etc. Lykke til. Å kjære vene!! For et råd!! Vi ønsker fagpersonell her!! Er tross alt mennesker som er eldre/syke/barn som skal hjelpes! Nei, her må det fagfolk til! Ingen hets til TS altså!!!
Gjest Mahareth Skrevet 11. august 2010 #2 Skrevet 11. august 2010 Å kjære vene!! For et råd!! Vi ønsker fagpersonell her!! Er tross alt mennesker som er eldre/syke/barn som skal hjelpes! Nei, her må det fagfolk til! Ingen hets til TS altså!!! Skoler har ofte ufaglærte assistenter, og ufaglærte som jobber i sfo-avdelingene. Barnehageassistenter er også ofte ufaglærte. Det er ikke de som har ansvaret heller. Ts, butikkjobber, telefonsalg/kundeservice og renhold er også aktuelle jobber. Listen til La Guapa synes jeg var veldig grei å forholde seg til
AnonymBruker Skrevet 11. august 2010 #3 Skrevet 11. august 2010 Å kjære vene!! For et råd!! Vi ønsker fagpersonell her!! Er tross alt mennesker som er eldre/syke/barn som skal hjelpes! Nei, her må det fagfolk til! Ingen hets til TS altså!!! Tror det er på tide at du våkner opp ti lden virkelige verden!! Det er mangel på helsepersonell i dette landet, ergå er det mange stillinger osm besettes av ufaglært på sykehjem, aldershjem, hjemmesykepleie/hjemmehjelpstjenesten, psykiatri, bofellesskap, sfo og barnehager. Det er en ILLUSJON å tro at alle her er fagpersonell, så TS har god mulighet for å få jobb i disse bransjene!
attegløyma Skrevet 11. august 2010 #4 Skrevet 11. august 2010 Eg har jobba som ufaglært i skule, psykiatri og eldreomsorg sjølv, så eg er veldig klar over kor lett det er å få jobb desse stadane. Eg var 18 då eg begynte, og jobba med dette ved sida av studier i 6 år. Har også vore heimehjelp, men der tener ein lite og jobbar seg forderva. Kan mange stader heller ikkje jobbe doble skift eller nattevakt/ helg fordi jobben er på dagtid. Har også jobba i oppvasken på hotell og aldersheim, omvisar på museum, kassa på kino osv. Vil ein jobbe får ein som regel jobb, dersom ein ikkje bur på ei øde øy. Vi var som regel mange oppringingsvikarar, og dei av oss som sa ja oftast fekk først tilbud, og fekk jobbe så masse vi ville. Eg jobba ofte doble skift i helgene, og kunne lett ha 5 vakter på ei helg, noko som gjorde at eg slapp studielån. Einig med Kamikatze: Ein må kutte utgiftene eller auke inntektene.
Gjest annemor30 Skrevet 11. august 2010 #5 Skrevet 11. august 2010 Tror det er på tide at du våkner opp ti lden virkelige verden!! Det er mangel på helsepersonell i dette landet, ergå er det mange stillinger osm besettes av ufaglært på sykehjem, aldershjem, hjemmesykepleie/hjemmehjelpstjenesten, psykiatri, bofellesskap, sfo og barnehager. Det er en ILLUSJON å tro at alle her er fagpersonell, så TS har god mulighet for å få jobb i disse bransjene! Jeg TROR ikke at det er fagpersonell! Jeg mener at det MÅ være fagpersonell som skal jobbe innenfor helse/skole! Det er galskap og la ufaglærte ha disse stillingene! og JA, DENNE KUA HAR VÆRT KALV!! Skummelt hvor mye jeg kunne "pålegges" å gjøre for leder tok ansvaret. JA til faglærte! Dessuten er det ikke mangel på fagpersonell, det er enkelte instiusjoner som ønsker bare sykepleiere men DET er en annen diskusjon;-)
attegløyma Skrevet 11. august 2010 #6 Skrevet 11. august 2010 Sjølvsagt burde det vere faglærte, men det er det ikkje. Har vore skuleleiar, og veit at når klokka er 7.30 og du manglar 3 lærarar til 1.time klokka 8, så kastar du deg på telefonen og ringer dei som kan tenkast å vere ledige. Dei fleste stader er det ikkje mogleg å få faglærte lærarar til å jobbe som oppringingsvikarar ved sjukdom, det er rett og slett for få lærarar til å dekke opp behovet. Same i barnehage og eldreomsorg. Vi kunne til tider ha ein sjukepleiar på to avdelingar på aldersheimen, resten var stort sett ufaglærte studentar. Det er realiteten. Så kan vi vere einige til vi vert blå om at dette ikkje er optimalt. Kva er alternativet? At 5a, 8b og 1.klasse ikkje har lærar i 1. time? Eller at den eine sjukepleiaren tar ansvaret for 50 pasientar aleine? Eller at det er tre for få på jobb på lukka avdeling på Gaustad? Har jobba alle plassane og dette er lette plassar å få jobb og tene greit. Ein kan til og med jobbe nesten ubegrensa, såpass krise er det ofte.
AnonymBruker Skrevet 11. august 2010 #7 Skrevet 11. august 2010 Jeg skal ikke si hvordan det er i helsevesenet, men både i barnehage og i skole finnes det områder hvor det er greit å bruke ufaglærte og områder hvor det ikke er greit. I en barnehage er det greit å være ansatt som barnehagetante uten at man trenger å hyle og skrike om det, så lenge det også finnes pedagogisk ledere som er ansvarlig for opplegg. I skolen er det greit å bruke assistenter så lenge det finnes pedagoger som har ansvar. Assistentene skal ikke settes inn istedenfor lærer (selv om jeg selvfølgelig vet at det gjøres), men brukes som en tilleggsressurs. Dette ser jeg ingen problemer med og jeg er selv lærer med ufaglærte assistenter i min gruppe. Lønna er ikke spesielt god. Rundt 240 000 kr i året. Men det er jobber det er lett å få (begge kan være ganske krevende avhengig av hvor man havner) og det er absolutt en del mer enn dere har hatt å rutte med til nå. Mitt råd er: Å kontakte Nav og få utsettelser og slikt er vel og greit, men lånene må jo nedbetales enten det skjer denne måneden eller neste. Så det å få arbeidslivet på plass må jo på en måte være det viktigste.
Gjest SmallTalk Skrevet 11. august 2010 #8 Skrevet 11. august 2010 Jeg TROR ikke at det er fagpersonell! Jeg mener at det MÅ være fagpersonell som skal jobbe innenfor helse/skole! Det er galskap og la ufaglærte ha disse stillingene! og JA, DENNE KUA HAR VÆRT KALV!! Skummelt hvor mye jeg kunne "pålegges" å gjøre for leder tok ansvaret. JA til faglærte! Dessuten er det ikke mangel på fagpersonell, det er enkelte instiusjoner som ønsker bare sykepleiere men DET er en annen diskusjon;-) Beklager å drepe illusjonene du lever på, men sannheten er at det finnes veldig mange ufaglærte innen pleie/omsorg og skole/sfo.
estrella Skrevet 11. august 2010 #9 Skrevet 11. august 2010 Å kjære vene!! For et råd!! Vi ønsker fagpersonell her!! Er tross alt mennesker som er eldre/syke/barn som skal hjelpes! Nei, her må det fagfolk til! Ingen hets til TS altså!!! Tja.. jeg er nå ufaglært. 20 år gammel. Gått videregående da.... har jobbet 2 år jeg på en avlastningsbolig. I det hele tatt er det litt merkelig det du sier, da jeg kjenner veldig mange ufaglærte som jobber både der hvor jeg jobba, dagsenter/avlastningstjenester på dagtid, sykehjem, eldrehjem, hjemmebaserte tjenester, barnehager og skole/sfo.
estrella Skrevet 11. august 2010 #10 Skrevet 11. august 2010 Jeg TROR ikke at det er fagpersonell! Jeg mener at det MÅ være fagpersonell som skal jobbe innenfor helse/skole! Det er galskap og la ufaglærte ha disse stillingene! og JA, DENNE KUA HAR VÆRT KALV!! Skummelt hvor mye jeg kunne "pålegges" å gjøre for leder tok ansvaret. JA til faglærte! Dessuten er det ikke mangel på fagpersonell, det er enkelte instiusjoner som ønsker bare sykepleiere men DET er en annen diskusjon;-) Selvfølgelig ønskes det faglærte, men dem er ikke der. Da må en ta dem en kan ha! Så for TS er det fullt mulig og få en jobb innenfor dette området. (ps! Jeg er veldig dyktig i min jobb selv om jeg ikke har fagbrev Så det trenger ikke alltid å være negativt. Forskjellen på meg og en faglært er at dem har mer ansvar, som at de må dosere medisinene og gi medisinene til dem som trenger det. Der har jeg kun lov til å være med hvis jeg tar medisinkurs(noe som alle ansatte MÅ hvis de ikke er syke/vernepleier)).
AnonymBruker Skrevet 12. august 2010 #11 Skrevet 12. august 2010 Selvfølgelig ønskes det faglærte, men dem er ikke der. Da må en ta dem en kan ha! Så for TS er det fullt mulig og få en jobb innenfor dette området. (ps! Jeg er veldig dyktig i min jobb selv om jeg ikke har fagbrev Så det trenger ikke alltid å være negativt. Forskjellen på meg og en faglært er at dem har mer ansvar, som at de må dosere medisinene og gi medisinene til dem som trenger det. Der har jeg kun lov til å være med hvis jeg tar medisinkurs(noe som alle ansatte MÅ hvis de ikke er syke/vernepleier)). Den største forskjellen på ufaglærte og faglærte er at vi som er utdannet vet hvorfor vi utfører ting, vi vet hva vi skal se etter , hvilke tiltak vi setter i gang og følger det opp. Er nok mye mer enn medisiner som er forskjell på faglært og ufaglært. Ufaglærte kan være dyktige de også, men manger stort sett veldig mye kunnskap som vi får gjennom utdanningen vår.
Gjest annemor30 Skrevet 12. august 2010 #12 Skrevet 12. august 2010 Den største forskjellen på ufaglærte og faglærte er at vi som er utdannet vet hvorfor vi utfører ting, vi vet hva vi skal se etter , hvilke tiltak vi setter i gang og følger det opp. Er nok mye mer enn medisiner som er forskjell på faglært og ufaglært. Ufaglærte kan være dyktige de også, men manger stort sett veldig mye kunnskap som vi får gjennom utdanningen vår. AMEN!!!!
AnonymBruker Skrevet 12. august 2010 #13 Skrevet 12. august 2010 Den største forskjellen på ufaglærte og faglærte er at vi som er utdannet vet hvorfor vi utfører ting, vi vet hva vi skal se etter , hvilke tiltak vi setter i gang og følger det opp. Er nok mye mer enn medisiner som er forskjell på faglært og ufaglært. Ufaglærte kan være dyktige de også, men manger stort sett veldig mye kunnskap som vi får gjennom utdanningen vår. Det er ingen som krangler på dette, og det ville selvfølgelig være ideelt å ha faglærte på jobb. Men når det ikke er nok faglærte til å bære arbeidsbyrden er det greit å kunne tilby jobben til en ufaglært. Hva er alternativet?
AnonymBruker Skrevet 12. august 2010 #14 Skrevet 12. august 2010 Jamen kjære dere da. Selvfølgelig ønsker man faglærte, men når det ikke er mulig så må man ta ufaglærte. Ufaglærte får ofte ikke faste stillinger i helse/omsorg stillinger, men er vikarer/ringevikarer. Med god opplæring så klarer ufaglærte også det meste og de kan lære hva de skal se etter og hva de skal gjøre.
estrella Skrevet 13. august 2010 #15 Skrevet 13. august 2010 Den største forskjellen på ufaglærte og faglærte er at vi som er utdannet vet hvorfor vi utfører ting, vi vet hva vi skal se etter , hvilke tiltak vi setter i gang og følger det opp. Er nok mye mer enn medisiner som er forskjell på faglært og ufaglært. Ufaglærte kan være dyktige de også, men manger stort sett veldig mye kunnskap som vi får gjennom utdanningen vår. Ja, det er jeg fullstendig klar over. Det er jo derfor man ønsker mest mulig faglærte innenfor de forskjellige arbeidsstedene - MEN det er ikke til å skjule, det jobber veldig veldig mange ufaglærte, spesielt oss studenter (som da lærer det du alt kan) i helger og ferier.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå