Ny vinylsnurre: Kenwood KD-500 med SME 3009 II Improved tonearm
Kenwood KD-500
Var med Per Tommy til Gran en dag for ca 2 uker siden, han skulle hente et HiFi-rack der. Kom da over en Kenwood KD-500 platespiller, en platespiller som veier nær 15 kilo (!), altså en massiv sak som er bygget ganske så kompromissløst.
Spilleren ble solgt uten tonearm, altså kunne de som kjøpte den velge selv hvilken arm de ville benytte på den.
Jeg ble såpass nysgjerrig på spilleren at jeg måtte søke den opp når jeg kom hjem etter å ha vært der og sett den live, etter å ha lest mye positivt om den så var jeg sikker i min sak, jeg ville ha den... Så jeg avtalte kjøp og betalte for den senere på dagen, altså samme dag jeg så den for første gang.
På min spiller er det en SME 3009 Series II Improved tonearm.
SME 3009 Series II Improved
SME har laget noen av verdens beste tonearmer, deres tonearmer er av ypperste kvalitet og veldig annerkjente. At vinylsnurren var utstyrt med en SME-tonearm var altså noe som gjorde meg enda mer fristet til å kjøpe spilleren.
Tonearmen som sitter på spilleren er veldig fleksibel i den forstand at den gir muligheter for mange justeringer, ting man bare kan glemme å kunne justere på billigere tonearmer og utstyr. Sammen med et godt drivverk som KD-500 er, så gir det et meget godt utgangspunkt for å få den beste lyd ut av platerillene.
I starten skal jeg benytte en Nagaoka MP-110 pickup.
Nagaoka MP-110
Nagaoka MP-110 er en meget god pickup, den har stort sett bare fått glimrende anmeldelser og eiere pleier å være fornøyd med den, så også jeg som har benyttet den på min Rotel RP-3000 spiller. Nå som jeg har kjøpt meg ny vinylsnurre så skal den installeres på den.
---
Har også en Audio Technica AT95E pickup, også den har fått glimrende anmeldelser og er kanskje verdens beste/mest kjente budsjett-pickup, Nagaoka MP-110 er derimot mer kostbar. Jeg skal naturlig nok benytte begge to, og planen er jo å etter hvert kjøpe en enda mer spennende pickup og således ha mulighet for å bytte mellom tre pickuper med forskjellige kvaliteter og lydsignaturer.
Usikker på om jeg skal beholde eller selge Rotel RP-3000, altså min gamle spiller. Det er jo en meget bra og legendarisk spiller også det, eiergleden med å ha begge må derfor veies opp mot om jeg skal selge den og frigjøre de pengene og så også spare plass med å slippe å lagre en spiller som vil bli lite eller ikke brukt... Jeg får tenke over hva jeg skal, beholde eller selge. Trenger jo strengt tatt ikke de pengene jeg får for spilleren, i så måte er det greiere å beholde den og bevare eiergleden. Men igjen, den vil samle støv og oppta plass når min nye spiller kommer på plass.
0 kommentarer
Anbefalte kommentarer
Det er ingen kommentarer å vise.