Frk. Stella Skrevet 16. august 2009 #1 Skrevet 16. august 2009 Pusen min ble kastrert torsdag. Litt større operasjon enn vanlig da hun har kastet, med et foster som ikke har blitt sugd opp. Hun er sydd innvendig, så vi skal ikke tilbake for å fjerne sting etc. Sårkantene er i tillegg limt. Hun fikk et digert "plaster" over såret, med beskjed om at det kunne sitte så lenge hun lot det være og vi skulle ikke stresse med det. Altså ingen body eller krage. I følge veterinæren ville hun ikke greie å ødelegge seg da det ikke var noen sting å "nappe" i. Ellers anbefalte han å holde henne innendørs i 5-6 dager, og følge litt med henne så hun ikke var altfor akrobatisk (pga en pitteliten sjanse for brokk om de anstrengte seg altfor mye.). Fikk også med oss smertestillende hun kunne få en gang i døgnet i noen dager framover i tillegg til antibiotika (pga begynnende livmorbetennelse). I dag søndag har vi fjernet plasteret da det så ut til å irritere henne mer og mer. Såret ser kjempefint ut, tørt og rent, ingen hevelser. Hun vasker seg naturlig nok en hel del, sitter igjen litt tape og lim fra tapen (solide saker de bruker!) i pelsen/huden - slikker også litt på selve såret, men ikke voldsomt mye. Likevel blir jeg litt engstelig for denne slikkinga - både pga evt fare for betennelser, men også om hun greier å "slikke" opp sårkantene? Vi kommer også til å holde henne inne litt lenger enn veterinærens anbefaling. Pusemor elsker å løpe i et lite skogsområde i nærheten her, sniker masse i kratt og tett terreng, samtidig som hun gjerne blir borte i et døgn om været er bra. Lurer i den anledning på sånn ca hvor lang tid man regner operasjonsarret bruker på å gro? Ellers er Pus i fin form, men synes veldig synd på seg selv, er blitt en skikkelig mammadalt og krever kos til alle døgnets tider. Akkurat den biten er bare koselig
Gjest Gjest Skrevet 16. august 2009 #2 Skrevet 16. august 2009 Da jeg kastrerte min fikk hun body på. Dyrlegen sa det skulle være på en uke. Da gikk det fint. Skjønner godt at du kan bli litt engstelig over all slikkingen. Kanskje lurt å ringe dyrlegen og forhøre deg for sikkerhets skyld.
Gjest Gjest Skrevet 16. august 2009 #3 Skrevet 16. august 2009 Ellers er Pus i fin form, men synes veldig synd på seg selv, er blitt en skikkelig mammadalt og krever kos til alle døgnets tider. Akkurat den biten er bare koselig Min var også veldig kosete. Skulle ligge på fanget HELE tiden. Normalt ligger hun bare på fanget en gang om dagen.
Frk. Stella Skrevet 16. august 2009 Forfatter #4 Skrevet 16. august 2009 Dyrlegen sa jeg skulle følge med på evt slikking, om det begynner å væske/bli rødt tyder det på betennelse og da skal jeg selvfølgelig kontakte dem. Men jeg tenker jo at det må være bedre å være føre var.... Kosete ja. Pusen min har vanligvis ikke tid til å ligge på fanget i det hele tatt, nå skal hun helst bæres eller ligge i fanget hele tiden
Siiw Skrevet 17. august 2009 #5 Skrevet 17. august 2009 Hmm.. har også en sterilisert kattepus! og vi skulle ha på body lengst mulig, men det var dødsdømt:p hun kom seg ut av den HELE tiden:) og desverre fikk hun brokk:( men dyrlegen fikset henne og er go som ny!!! dem skal ikke sleike på såret! når du ser hun gjør det får du prøve og avlede henne med og klappe henne.. ikke lett! dårlig dyrlege om hun hadde livmorbet hvorfor fjernet ikke dyrlegen livmoren å ? det gjorde dyrlegen jeg var hos- fordi hun i tilegg var med kattunger:( og det er mye bedre når det er fjernet fordi da slipper jeg løpetid!
Troyamin Skrevet 17. august 2009 #6 Skrevet 17. august 2009 Jeg har aldri hatt problemet med katter som er sterilisert. Men bikkja fikk betennelse fordi hun ikke tålte de stingene de bruker til innvendig sying. Disse skal jo løse seg opp selv. Hun ble skikkelig betent, og det gikk fort! Fra å være litt rød på kvelden til å være full av puss som sivet ut om morgenen. Veterinæren klarte å redde såret. Så vær xtra oppmerksom dersom pusen din slikker seg veldig mye på operasjonsåret.
Frk. Stella Skrevet 17. august 2009 Forfatter #7 Skrevet 17. august 2009 dårlig dyrlege om hun hadde livmorbet hvorfor fjernet ikke dyrlegen livmoren å ? det gjorde dyrlegen jeg var hos- fordi hun i tilegg var med kattunger:( og det er mye bedre når det er fjernet fordi da slipper jeg løpetid! Selvfølgelig ble livmoren fjernet. Som jeg forklarte i første innlegg - dette ble arrangert så fort nettopp pga at hun hadde vært drektig men hadde et foster i livmoren som kroppen hennes ikke greide å kvitte seg med. Det gjorde at hun fikk en begynnende livmorbetennelse i tillegg - og med en betennelse i kroppen fikk hun antibiotka "for sikkerhets skyld", selv om livmor altså også er fjernet. Tusen takk for tilbakemeldinger - jeg følger nøye med på henne ang slikkingen, og foreløpig ser det ut til å gå bra. Men jeg er jammen glad jeg ikke er på jobb disse dagene...
tigerpus1 Skrevet 17. august 2009 #8 Skrevet 17. august 2009 jeg stereliserte kattemor for ca 2 mnd siden det gikk kjempe fint med såret hennes det så ut som hun slikket på såret men hun var mere intr. i å få vekk div væsker som de hadde brukt rundt selve såret. hun fikk boddy men den satt kunn på 1 dagen hun gikk ut av den hele tiden desuten så hadde hun igjen 2 kattunger her som hun ville amme selv om de var over 3 mnd problemet mitt er at hun har blitt folkesky.. hun var kjempe kosete før og elsket å ligge og kose, nå freser hun på alle kattene i huset og smetter unna så fort vi nærmer oss. de første dagene etter stereliseringen var hun som vanlig men det kom litt etter hvert.. noen som har noe tips ? har ei lita pusefrøken (5mnd)til som er kjempe kosete men har ikke turt å gå å sterelisere henne tilfelle dette er normal adferd etter sterelisering.. har bestilt time til henne 3 ganger og så avbestilt igjen.... hun har foresten blitt parret 2 ganger etter stereliseringen og hun eser ut kan hun ha inbilt svangerskap ??
Cayenne Skrevet 17. august 2009 #9 Skrevet 17. august 2009 Nei, dette er ikke normal adferd etter sterilisering! Og hvorfor i all verden er hun blitt parret? Vet du om dyrlegen utførte en sterilisering eller en kastrering? OM du er usikker, ring dyrlegen og hør. At hun eser ut er heller ikke bra, ville hørt med dyrlege om det også.
tigerpus1 Skrevet 17. august 2009 #10 Skrevet 17. august 2009 hei så bra å høre at det ikke er normalt.. har unskyldt henne med alt mulig.. hun fjernet alt så det er ingen grunn til at hun skulle finne på å parre seg men det skjedde fordet med 2 forskjellige hankatter som jeg har jaget etter alle kunstens regler så snart jeg ser de.men de dukker opp igjen. begge mine hankatter er kastrerte så de er ikke synderene. hun fikk babymat for sammen med kattungene fordi hun var så mager og kattungene diet til de var godt over 4 mnd.. han katten har nesten ak sluttet. hun fikk 5 store babyer som førstegangs fødende og måtte på dyrlegen og få dratt den første ut etter at de hadde fått snudd litt på han. men de 2-3 siste ukene synnes jeg hun er blitt ganske så rund så jeg fjernet baby foret og gikk over til voksen for til de alle. hun er også blitt veldig lat så har skylt litt på det også. hun er inne hele dagen. men kommer med gaver til ungene om natten alt fra levende fugler som hyler og skriker til døde mus og lekene dems hvis hun ikke har hatt lykken med seg hun er en god mor for de 2 trollene vi har igjen. bare så synn vi ikke får røre henne lenger
Troyamin Skrevet 17. august 2009 #11 Skrevet 17. august 2009 har ei lita pusefrøken (5mnd)til som er kjempe kosete men har ikke turt å gå å sterelisere henne tilfelle dette er normal adferd etter sterelisering.. har bestilt time til henne 3 ganger og så avbestilt igjen.... hun har foresten blitt parret 2 ganger etter stereliseringen og hun eser ut kan hun ha inbilt svangerskap ?? Katten til naboen til foreldrene mine ble sterilisert. Hun fikk likevel løpetid. Feilen var at veterinæren ikke fikk med seg "alt" inni der. Det var hvertfall grunnen jeg fikk høre. Så kontakt veterinæren din, for det er ikke normalt at en sterilisert katt blir opplåst eller parret på.
Sheenaca Skrevet 17. august 2009 #12 Skrevet 17. august 2009 Da min krisehjemspusi ble kastrert fikk jeg beskjed om at hun kunne slikke så mye hun ville, men ikke på selve såret. Jeg fulgte med og holdt hånden imellom hvis hun slikket på selve såret, men lot henne styre selv når hun slikket på huden og pelsen rundt. Tok bare et par repetisjoner før hun lærte og gav opp. Ellers er det vel ikke farlig så lenge det ikke blir rødt og irritert, bare man er flink å følge med skal det nok gå bra =)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå