Gjest Gjest Skrevet 23. juli 2009 #1 Skrevet 23. juli 2009 Broren til mannen min er veterinær. Vi har en hund som nå har fått ørebetennelse. Vi ringte bror hans igår kveld da det var da vi merket at hunden hadde vondt, men han sa vi burde ringe vakttelefonen. Greit nok, det var jo frikvelden hans. Vi ringte vakttelefonen, og fikk beskjed om å komme innom klinikken i dag morges igjen. Broren til min mann undersøkte da hunden, fant ut at han hadde ørebetennelse. Tok samtidig en ganske komplett kontroll på ham. Da vi skulle gå får vi beskjed om at vi må betale en ganske høy sum egentlig.. Kan man ikke få "gratis hjelp" når man har en veterinær i nærmeste familie da? Synes det blir for dumt å måtte legge ut store summer når han kanskje kunne ha vært grei å hjulpet oss, og om ikke på klinikken, at han kunne foreslå at vi kunne komme hjem til ham/at han kunne komme på besøk til oss e.l. Burde vi spørre ham rett ut? Føler det blir for dumt, + at mannen ikke har særlig lyst til det. Dere som har dyrleger i familien (og som bor relativt nærme da), får dere gratis sjekk/gratis behandling, eller betaler dere fullt, som oss? Er det ingen fordel med å ha en dyrlege i familien da?
Titti72 Skrevet 23. juli 2009 #2 Skrevet 23. juli 2009 Vi har i familien og nær vennekrets, alt av håndverkere tilgjengelig. Vi får da jobber utført billigere, en hos personens firma. Men det forutsetter selvfølgelig at vi ikke bestiller av firmaet, eller står i butikken for å kjøpe. Hadde dere turt å snakke litt mer rett ut, så kunne dere spurt om han ikke kunne gjøre dette for dere på privaten, og så betalt han. Dere kan ikke møte opp på jobben hans, og så forvente "svartarbeid".
Gjest Gjest Skrevet 23. juli 2009 #3 Skrevet 23. juli 2009 Jeg synes det var litt dumt at dere ikke fikk det billigere/gratis, men samtidig kan jeg forstå han. Han har jo et vanlig yrke han også. Jeg har hørt om kiropraktorer som må legge folk oppå kjøkkenbordet, hver gang det er familiebesøk, for da skal alle fikses i rygg og skuldre, gratis. Frisører som klipper utenom arbeidstid, osv. Mine frisørvenninner gir jeg alltid litt penger når de klipper meg, det er jo samme greien. Ville ikke du selv gjort det? Man må jo regne med å bruke de pengene uansett(bare at man gjerne får det billigere).
Gjest Gjest Skrevet 23. juli 2009 #4 Skrevet 23. juli 2009 Både jeg og mannen har yrker der det forventes at vi skal stille opp gratis og i alle mulige situasjoner når vi egentlig har fri. Det er ganske slitsomt faktisk, fordi vi har ikke valgt yrke fordi vi vil holde på med det 24 timer i døgnet, men ca 8 timer. Og da mot betaling. En gang av og til er ok, men det kan fort bli mye om man først gir litt etter. Kanskje denne slektningen rett og slett er utrolig sliten av å bli oppringt av venner og failie hver gang dyrene deres er syke? Respekter yrket til slektningen deres. Det er noen som syns det er ok å drive gratis hjelp, mens noen vil helst holde det til arbeidstiden.
Gjest Marlo Skrevet 23. juli 2009 #5 Skrevet 23. juli 2009 Jeg hadde ikke forventet å få noen goder av familiemedlemmer som tilfeldigvis har et yrke som jeg må benytte meg av. Syns det er respektlöst og forvente noe annet egentlig.
Gjest Gjest Skrevet 23. juli 2009 #6 Skrevet 23. juli 2009 Jeg er selv veterinær, og de eneste som får gratis behandling av meg er mine foreldre. Hvis det kommer venner og familie innom jobben min kan jeg ikke gi dem rabatter, jeg er ansatt og må derfor forholde meg til de prisene som min sjef har fastsatt. Jeg har ingen medisiner hjemme, så jeg kan ikke hjelpe noen her utenom arbeidstid. Det er meget bevisst fra min side, fordi da jeg var sekvstendig dukket folk opp til alle døgnets tider for å få utført div undersøkelser. Det er forferdelig irriterende, og fullstendig respektløst.
Gjest Gjest Skrevet 23. juli 2009 #7 Skrevet 23. juli 2009 Jeg antar at dere får betaling for den jobben dere gjør? Jeg gjør det og hadde ikke stilt opp gratis for nesten noen. Jeg kunne hjulpet noen ut i ny og ne uten at det hadde gjort meg så mye (men litt!), men med det samme dere har kjæledyr kan dere virkelig ikke forvente gratis hjelp hver gang dyret er sykt. Det er kanskje det han prøver å formidle. Han skal jo tross alt leve av yrket sitt han også..
Gjest Gjest Skrevet 23. juli 2009 #8 Skrevet 23. juli 2009 Uhm ja, han skal leve av yrket sitt, men det gjør han da uansett om han hjelper broren sin med en hund som har det vondt. (Han får ikke ekstra betalt for at vi kommer inn med hunden vår - han jobber ikke med kommisjon) Min mann er lege og han har hvertfall alltid hjulpet nærmeste familie om de har et sykt barn e.l.
Tabris Skrevet 23. juli 2009 #9 Skrevet 23. juli 2009 Jeg synes det blir feil å forvente at man skal få gratis behandling av dyrlege/lege/frisører eller andre i familien. Det er jo en jobb for dem også. Må innrømme at jeg synes det er en litt frekk tankegang.
Gjest Gjest Skrevet 23. juli 2009 #10 Skrevet 23. juli 2009 Nei, han får kanskje ikke kommisjon, men i det man bestiller time, så registreres det i systemet at han har hatt en pasient og den pasienten skal også registreres med betaling - uten at kommisjon overhodet skal nevnes. Angående leger, så hender det at jeg spør folk om å ringe inn en resept eller kanskje skrive en henvisning, men der stopper det! Ingen jeg kjenner ville skrevet sykemelding for meg og jeg kunne ikke bare bestilt time på legekontoret til fetteren min og trodd at det skulle være gratis, fordi vi er i slekt. Jeg mener det er en ganske stor forskjell her!
Gjest Gjest Skrevet 23. juli 2009 #11 Skrevet 23. juli 2009 Jeg har veterinærer blant familie og venner, og leger også. Det har hendt et par ganger at jeg har spurt om enkle problemstillinger, men konsultasjon ville jeg aldri i verden forventet å få gratis, dessuten har det vært i sammenheng med at jeg har oppsøkt min egen veterinær eller lege. På samme måte som med alle andre yrkesgrupper man kunne trengt noe fra - håndverkere f eks. Selv om det var nær familie ville jeg betalt (men man kan selvsagt avtale å gjøre det rimeligere eller at man gjør en gjentjeneste). Jeg har selv et yrke hvor jeg ofte blir spurt om å gjøre ting gratis, fordi folk tror det er så innmari moro det jeg driver med. Det hender jeg gjør det, dersom det er til veldedige formål o.l, men dersom venner og slektninger spør om noe har de alltid tilbudt seg å betale. Det setter jeg pris på, for det sier noe om at de tar meg, yrket mitt og tiden min seriøst. Jeg vet også om de som stadig blir bedt om noe av søsken og sånt - blant annet en snekker jeg kjenner, som nesten ikke rekker (orker) å få gjort noe hjemme, fordi han ikke greier å si nei. Det er mulig noen betaler når det er større jobber, men likevel. Det er så lett å utnytte folk dersom de ikke selv sier at de forventer betaling eller at de må gjøre dette i arbeidstiden (og da skal det jo også forsvares at de gjør noe for lønna si). Selv om noen lar seg utnytte bør vi som BER om tjenestene ta ansvar for at vi ikke utnytter dem, synes jeg.
Gjest Forlina Skrevet 24. juli 2009 #12 Skrevet 24. juli 2009 Jeg har en veeeldig høy terskel for å spørre mine håndtverkerbekjente og håndtverkerfamiliemedlemmer om hjelp når de har fri. Hvis de tilbyr det av seg selv blir det noe annet men da avtaler vi også en pris, for jeg vil at de skal få betalt for den fritiden de bruker på å gjøre ting hos meg. Mulig jeg er sær, men jeg lever best med meg selv på denne måten. Og mine bekjente og familie har sagt til meg at de hjelper meg gjerne for jeg forventer ingenting, jeg har respekt for dem og deres tid.
Gjest Gjest Skrevet 29. juli 2009 #13 Skrevet 29. juli 2009 Jeg er selv veterinær, og de eneste som får gratis behandling av meg er mine foreldre. Hvis det kommer venner og familie innom jobben min kan jeg ikke gi dem rabatter, jeg er ansatt og må derfor forholde meg til de prisene som min sjef har fastsatt. Jeg har ingen medisiner hjemme, så jeg kan ikke hjelpe noen her utenom arbeidstid. Det er meget bevisst fra min side, fordi da jeg var sekvstendig dukket folk opp til alle døgnets tider for å få utført div undersøkelser. Det er forferdelig irriterende, og fullstendig respektløst. Signerer.. Er også veterinær, og ansatt på en klinikk. Dvs at jeg kan ikke ta i mot pasienter der uten å ta betalt, da vil jeg jo i så fall snyte arbeidsgiveren min. Ei heller har jeg mulighet til å dele ut medisiner eller bruke av utstyr uten å ta betalt for det. Jeg kan selvfølgelig se på dyrene til venner og kjente på fritiden min, men da har jeg ikke tilgang på medisiner og utstyr, så det er jo veldig begrenset hva jeg kan gjøre. Har mange venner og kjente med dyr, og jada, har opplevd min del av folk som ringer i tide og utide eller tar opp 'problemer' hver gang vi møtes.. Gir selvfølgelig råd om jeg kan, men ofte er det vanskelig å kunne si noe uten å ha sett på dyret, og vel, jeg verdsetter fritiden og familielivet mitt såpass mye at det er veldig begrenset hvor mye tid jeg vil bruke på jobb utenom arbeidstiden.. Er ikke aktuelt å drive og fly rundt på hjemmebesøk eller ha huset fullt av dyrene til venner for at jeg skal se på de. Som oftest blir jo svaret mitt enten at det (mest sannsynlig) ikke er noe gale, eller at dyret må til et veterinærkontor for ordentlig undersøkelse, da jeg ikke kan hjelpe uten tilgang på medisiner og utstyr... Og det koster da ikke mer å ringe til veterinærvakten enn å ringe til meg, så de kan jo fint ta en telefon dit og høre om de bør komme inn med dyret. Har en kompis som er fysioterapeut, da han er selvstendig næringsdrivende gir han gjerne litt rabatt til nære venner og familie, men å gjøre ting gratis er ikke aktuelt. Det har jeg full forståelse for, han skal jo faktisk leve av dette. Hadde aldri krevd gratis konsultasjon eller rabatt av han, da måtte i hvert fall han ha tilbudt seg i så fall.
Gjest Gjest Skrevet 30. juli 2009 #14 Skrevet 30. juli 2009 Jeg synes det blir feil å forvente at man skal få gratis behandling av dyrlege/lege/frisører eller andre i familien. Det er jo en jobb for dem også. Må innrømme at jeg synes det er en litt frekk tankegang. Enig. Jeg har en søster som er veterinær. Jeg ville da aldri spurt henne om å behandle dyrene mine gratis. Spørre henne om råd kunne jeg gjort, ala "bør vi ta ham til undersøkelse", men å be henne behandle hunden min gratis, på fritiden, ville jeg ikke gjort. Jeg vet at hun blir skikkelig plaget av nabodamen, som alltid kommer til henne på kveldstid med dyrene sine når det er den minste antydning til sykdom. Og som forventer at min søster skal kunne behandle dem hjemme i sin egen stue, uten noe utstyr, og gratis i tillegg. Fritid er fritid, det er ingen som liker at folk nærmest forlanger at man skal jobbe gratis på fritiden. Jeg jobber med "sånne datagreier", og jeg opplever stadig at folk skal ha meg til å ordne dataen deres. Det synes ikke jeg er ok. Om jeg er på besøk, så kan jeg gjerne raskt se om det er noe som lett kan løses. Er det noe som kommer til å være litt arbeid, så sier jeg ifra hva som faktisk må gjøres, og dett er dett.
Gjest Gjest Skrevet 2. august 2009 #15 Skrevet 2. august 2009 Jeg synes det er noe helt annet å bistå den aller nærmeste familien (foreldre og søsken) enn å skulle stille opp gratis for bekjente og fjerne slektninger. Hadde ikke følt meg komfortabel med å kreve betaling fra min egen bror, såpass synes jeg man bør stille opp for hverandre.
Gjest Gjest Skrevet 2. august 2009 #16 Skrevet 2. august 2009 Jeg synes det er noe helt annet å bistå den aller nærmeste familien (foreldre og søsken) enn å skulle stille opp gratis for bekjente og fjerne slektninger. Hadde ikke følt meg komfortabel med å kreve betaling fra min egen bror, såpass synes jeg man bør stille opp for hverandre. Når vedkommende har ringt og bestilt time på kontoret er det vel strengt tatt umulig for broren å la være å ta betalt på grunn av systemet
Gjest Gjest Skrevet 2. august 2009 #17 Skrevet 2. august 2009 Når vedkommende har ringt og bestilt time på kontoret er det vel strengt tatt umulig for broren å la være å ta betalt på grunn av systemet Hvis du leser trådstarters innlegg vil du se at broren ble oppringt privat først. Personlig ville jeg stilt opp for broren min i en slik sammenheng.
pittie Skrevet 2. august 2009 #18 Skrevet 2. august 2009 Helt rimelig av han å ta seg normalt betalt. Ellers kommer alle løpende og forventer gratis hjelp, en person blir utbrent av slikt.
Gjest Gjest_Ingrid_* Skrevet 3. august 2009 #19 Skrevet 3. august 2009 Jeg synes at det er helt normalt at han spør en betaling. Vi kommer fra nederland, en driver nå en campingplass. Mange venner, familiemedlemmer og andre kjenter tenkte: det er greit! Gratis overnatting og ferie! Men slik fungerer det rett og slett ikke!
Gjest Gjest Skrevet 3. august 2009 #20 Skrevet 3. august 2009 Hvis du leser trådstarters innlegg vil du se at broren ble oppringt privat først. Personlig ville jeg stilt opp for broren min i en slik sammenheng. Og hvis du leser tråden vil du se at som andre påpeker så har ikke dyreleger nødvendigvis utstyret de trenger for å foreta en undersøkelse liggende hjemme Og hvis han er ansatt på en klinikk så er alt utstyret som ligger der klinikken sitt. Altså han har ikke mulighet til å foreta en grundig undersøkelse uten at de kommer på klinikken. Det mest imponerende er vel at trådstarter aldri spurte om å få det billigere eller gratis heller, de bare gikk ut ifra det det og så er de snurte etterpå når de må betale vanlig pris
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå