Gjest bekymret Skrevet 5. april 2009 #1 Skrevet 5. april 2009 Ettåringen har vært i barnehage i 3 dager(med meg tilstede). H#n sjekker at jeg er der hele tiden og hyler hvis jeg ikke er i synsvinkelen eller når noen voksne kommer og snakker med h#n. H#n er flink til å leke alene og sammen med andre unger, men vil ikke være der uten meg eller med de andre voksne. H#n kommer til å rase om jeg sier hadet og går og da gir h#n seg ikke heller. De prøvde å gi h#n mat en dag, men h#n hylte og hikstet til jeg kom. Skjønner ikke hvordan dette skal gå.. Jeg gruer meg til mandag og har utrolig dårlig samvittighet. H#n er ganske sjenert i forhold til andre Har dere noen erfaringer med deres ettåringer? Og hvor lang tid tok tilvenningen? Jeg ser ikke noe lys i tunnelen her skjønner dere!
Gjest Gjest Skrevet 5. april 2009 #2 Skrevet 5. april 2009 Tilvenningen gikk mye bedre da ikke vi var tilstede i barnehagen. Da vi var der de første dagene ble han veldig opptatt av oss, men da vi ikke var der gråt han litt og så roet han seg. Det var en del uker med gråt om morgenen, men i følge de som jobber der stoppet han nokså fort. Det var tøft, men nå løper han inn om morgenen og rekker knapt å si hadet. Lykke til!
Mo9qa Skrevet 6. april 2009 #3 Skrevet 6. april 2009 Ofte er tilvenningen i barnehage mye verre for foreldrene enn for barnet Selvfølgelig er det vondt å høre at barnet gråter! Men tro meg - det går ganske fort over... Og de voksne i barnehagen er vant til at i tilvenningsfasen, så blir det en del trøsting og masse kos Det er faktisk lettere for en ettåring å tilvennes barnehagen enn større barn; det er i alle fall min erfaring... (Har jobbet 12 år som førskolelærer i barnehage, og har vært med på noen tilvenningsperioder ) Ja, han kommer til å gråte når du går fra bhg; likevel er det superviktig at du sier hadet! På den måten lærer han at mamma går, men hun kommer alltid tilbake... Det er veldig tøft - jeg har trøstet mang en trist mamma og pappa, og har som mamma selv grått mine modige tårer... Men gråten går som regel veldig fort over; husk at det både lov og vanlig å ringe bhg etter at du har gått for å forsikre deg om at alt er bra (Jeg har selv gjort det flere ganger, og det hjelper...) Har du vært sammen med han hele tiden disse tre dagene, eller har du prøvd å gå ut av avdelingen litt? Jeg tror dette kommer til å løse seg av seg selv den dagen du ikke lengre er i bhg - så lenge du er til stede, vet han jo at han kan hyle så kommer du... Masse lykke til med tilvenningen! Og ikke ha dårlig samvitighet; barnet ditt har det bra i bhg - mange barn å leke med, spennede aktiviteter og trygge og omsorgsfulle voksne som passer godt på han
Gjest bekymret Skrevet 6. april 2009 #4 Skrevet 6. april 2009 Jeg har prøvd å gå fra avdelingen og da er det hyling til jeg kommer tilbake. Nå har jeg akkurat gått fra barnehagen og forlatt h#n der. H#n hylte og raset, men vinket! Jeg vet jo at h#n trives sammen med nye leker og de andre ungene, men.. Håper bare h#n roer seg og slår seg til ro og koser seg og ikke er engstelig. H#n har hatt mareritt hver natt hele natten siden h#n fikk være litt alene i barnehagen..jeg vet ikke om det er noen sammenheng, men.. Overengstelig mamma kanskje
Gekko Skrevet 7. april 2009 #5 Skrevet 7. april 2009 For oss gikk tilvenningen veldig bra. Men datteren min hadde knapt nok tid til å se på oss fordi barnehagen var så spennende. Da jeg var med klenget hun litt, da pappaen var med var det helt greit. Er det mulig for pappaen å være med litt så er det ofte lettere for alle parter.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå