Gjest Gjest Skrevet 7. desember 2008 #1 Skrevet 7. desember 2008 Vi har kjempelyst på en liten kattepus, men har aldri hatt det før. Har bare erfaring med hund. Derfor trenger jeg råd og erfaringer fra andre som har hatt kattunge. Hvor gammel må katten være før den kan gå ut? Samboer mener at vi burde vente til våren, siden det er kaldt og mye snø ute nå. Er det best? Og hvor mye kan katten være alene? Vi jobber begge to fra 8 til 3. Men jeg har permisjon fra nå helt frem til nyttårsaften, da. Katten vi tenker på å kjøpe er stueren. Men hvor lenge skal man ha kattedo? Andre tips og erfaringer tas godt imot!! Vil gjøre det best for mulig for den lille katten
Morgause Skrevet 7. desember 2008 #2 Skrevet 7. desember 2008 Pus fikk ikke lov til å gå ut før han var over 8 måneder gammel. Han ville uansett ikke gå ut i snøen, så det var jo ikke noe problem. Han likte ikke å være alene hjemme i begynnelsen, men nå går det greit å være alene hele dagen inntil jeg kommer hjem fra jobb. Det går også fint å reise bort en helg så lenge noen mater han og hilser på hver dag. Men hva mener du med hvor lenge du skal ha kattedo? Boksen har man da hele tiden?
Gjest Gjest Skrevet 7. desember 2008 #3 Skrevet 7. desember 2008 Takk for svar. Så da passer det jo bra å få katt nå, for hvis han uansett skal være inne den første tiden blir det jo sommer når den kan være ute Hvordan gjorde du det i begynnelsen da, når han ikke likte å være hjemme alene? Vil ikke at kattungen skal være ensom. Er ikke alle som har boksen hele tiden, nei? Mange venner av meg som har eldre katter bruker ikke det, for katten går bare ut for å gjøre fra seg. Da er dette katter som er glade i å være ute.
Gjest Always Skrevet 7. desember 2008 #4 Skrevet 7. desember 2008 Men hva mener du med hvor lenge du skal ha kattedo? Boksen har man da hele tiden? Det er litt forskjellig fra kattehold til kattehold Vi har ikke brukt å ha kattedo, kun da dem var små og enda ikke gikk ute. Og vi ventet heller ikke så lenge som 8 måneder med å slippe dem ut. Når du selv føler deg trygg på at kattungen kjenner deg og kanskje til og med kommer når du puser på den, så kan du ta den med ut og la den leke i snøen og utforske, bare få den med deg inn igjen når du går inn selv. Er litt usikker på anbefalt alder på katt før du slipper den helt ut på egenhånd, men det merker du sikkert på katten, hvor nysgjerrig og egenrådig den blir etterhvert "Nei, matmor, denne gangen blir jeg ikke med deg inn igjen" Men da er det lurt å sjekke jevnlig ved døren. Hvis jeg skal sammenligne med det katteholdet jeg kjenner til så er det helt ok å ha katten ute mens du er på jobb, katter finner alltids ly hvis været blir for dårlig eller uansett. Og er enig med Morgause, du kan dra fra katten et par dager hvis du har en nabo som ser etter at mat og vann er tilgjengelig. Våre katter har alltid stått på trappa eller vært i nærheten når vi har kommet hjem igjen Når det gjelder kattedo så var det noen i Maine Coon tråden lenger ned som mente at kattedo er en nødvendighet (det mener ikke jeg), men de kom med gode argumenter som at du kan se om det er blod i tiss eller om avføringen er dårlig.. det er litt opp til deg, men det finnes mange andre måter å se på om katten er dårlig på. Gratulere!! Katter er helt utrolig lettvinte og koselige dyr som gir mye selskap!
Gjest Always Skrevet 7. desember 2008 #5 Skrevet 7. desember 2008 Hvordan gjorde du det i begynnelsen da, når han ikke likte å være hjemme alene? Vil ikke at kattungen skal være ensom. Hmm.. har aldri opplevd at kattene våre har vært ensomme. De er oppfinnsomme dyr og undersøker sikkert huset igjennom mens du er borte, så det går nok helt fint. Kjøpt klorestativ ihvertfall..det skåner møblene når pus vil kvesse klør
Morgause Skrevet 7. desember 2008 #6 Skrevet 7. desember 2008 Hvordan gjorde du det i begynnelsen da, når han ikke likte å være hjemme alene? Vil ikke at kattungen skal være ensom. Det var ikke verre enn at han stod og klaget noe så veldig når jeg skulle dra og ignorerte meg når jeg kom hjem igjen. Det var jo uansett ikke noe å gjøre med det, jeg måtte på jobb.
Gjest Sisu Skrevet 7. desember 2008 #7 Skrevet 7. desember 2008 (endret) Hei TS! Anbefaler sterkt at du anskaffer en omplasseringskatt, her er en oversikt over dyrebeskyttelsens lokalforeninger. En annen oversikt finner du her. Det finnes hjemløse omplasseringskatter i alle aldre, størrelser og farger, og du vil også få masse råd og svar på spørsmålene du måtte ha. I tillegg er de ofte både kastrert, øremerket og vaksinert. Og: Du hjelper ikke bare katten du adopterer, men også den neste stakkaren som kan overta plassen... Endret 7. desember 2008 av Sisu
Gjest Gjest Skrevet 7. desember 2008 #8 Skrevet 7. desember 2008 Takk for mange nyttige svar!! Er kjempeglad i katter, og kattunger er bare så nusselige og nydelige. De kommer til å få mye kjærlighet fra oss. Vi er hjemmekjære og reiser ikke ofte bort så katten blir kun alene når vi er på jobb. Men det jeg tenker mest på er hvordan det blir når vi er på jobb når katten er så liten og helt ny i huset! Når jeg har hatt hund før, fikk jeg og familien oss den på sommeren. Da hadde jeg skoleferie og faren min, som er lærer, like lang ferie. Derfor fikk vi god tid med den hjemme på å gjøre den trygg og ikke ensom. Men det er kanskje litt "verre" med en hund? Katter er jo veldig selvstendige dyr
Gjest dalieo Skrevet 7. desember 2008 #9 Skrevet 7. desember 2008 Skal også få oss katt, så følger med på tråden
Gjest Skrevet 7. desember 2008 #10 Skrevet 7. desember 2008 Jeg ville ikke sluppet ut katten før den er kastrert hvertfall..
Gjest Miley Skrevet 7. desember 2008 #11 Skrevet 7. desember 2008 Jeg ville ikke sluppet ut katten før den er kastrert hvertfall.. Nei, det bør være en selvfølge. Ville vel uansett ha ventet til våren jeg. da er den gammel nok og det er bedre vær til en liten pus.
Silmarill Skrevet 7. desember 2008 #12 Skrevet 7. desember 2008 (endret) Vi har kjempelyst på en liten kattepus, men har aldri hatt det før. Har bare erfaring med hund. Derfor trenger jeg råd og erfaringer fra andre som har hatt kattunge. Hvor gammel må katten være før den kan gå ut? Samboer mener at vi burde vente til våren, siden det er kaldt og mye snø ute nå. Er det best? Og hvor mye kan katten være alene? Vi jobber begge to fra 8 til 3. Men jeg har permisjon fra nå helt frem til nyttårsaften, da. Katten vi tenker på å kjøpe er stueren. Men hvor lenge skal man ha kattedo? Andre tips og erfaringer tas godt imot!! Vil gjøre det best for mulig for den lille katten Når du mottar en kattunge så skal den være 12 uker eller mere! Så må du tenke på om du vil ha hunnkatt eller hannkatt! HUSK: Sterilisere (hunnkatt) kastrerer en (hannkatt) Vaksiner skal både hann og hunnkatt ha. Chippe katten. Markkur. Skjønner at det er en katt som skal være ute Husk å være sammen med katten ute den første stunden så den blir kjent ute sammen med deg! Velg en katt som trives ute, og gjerne en korthåret evt. halvlanghåret! (langhårete katter får som regel fort tóver som igjen blir til klumper) En utekatt kan være mye ute alene, men ikke noe mer en 4 døgn, og da dersom du har satt ut både tørrfor og vann til den! Innekatt blir noe annet, men det var ikke spørsmålet her! Må poengtere at det aldri er gunstig å reise fra en katt FØR katten er husvarm! Når jeg skriver "reise fra" så mener jeg eks. over en helg - hvilket en katt fint kan klare! Husk da sette ut masse tørrfór samt massse vann! I tilfelle vannskåle velter, sett en skål i vasken der vankrana drypper litt heftig! Selvsagt: husk på at du aldri drar fra katten din uten tilsyn når du skal på ferie! Endret 7. desember 2008 av Silmarill
Gjest Gjest Skrevet 8. desember 2008 #13 Skrevet 8. desember 2008 Nei, det bør være en selvfølge. Ville vel uansett ha ventet til våren jeg. da er den gammel nok og det er bedre vær til en liten pus. Gammel nok? Katten vi vurderer nå er 12 uker og leveringsklare, så hvis vi venter til våren blir det nok en annen like gammel katt på oss altså
Gjest Miley Skrevet 8. desember 2008 #14 Skrevet 8. desember 2008 Gammel nok? Katten vi vurderer nå er 12 uker og leveringsklare, så hvis vi venter til våren blir det nok en annen like gammel katt på oss altså Ventet til våren med å ha den ut, ikke til å skaffe den.
Gjest Sisu Skrevet 8. desember 2008 #15 Skrevet 8. desember 2008 Bare for å ha sagt det: Vi adopterte vår katt fra DOOA da hun var rundt et halvt år, altså fremdeles en kattunge, om enn litt stor... Veldig deilig å slippe å ha en liten kattunge dinglende øverst i gardina til stadighet...
Gjest Fluksi Skrevet 8. desember 2008 #16 Skrevet 8. desember 2008 Bare for å ha sagt det: Vi adopterte vår katt fra DOOA da hun var rundt et halvt år, altså fremdeles en kattunge, om enn litt stor... Veldig deilig å slippe å ha en liten kattunge dinglende øverst i gardina til stadighet... Kattungetia er jo den morsomste tida! Hehe Som nybegynner på katt mener jeg at TS bør starte med en fresk liten pus, noe hun kan bli kjent med fra start En katt fra Dyrebeskyttelsen bør derimot være en mulighet når man tenker på å skaffe seg katt flere ganger.
Gjest Sisu Skrevet 8. desember 2008 #17 Skrevet 8. desember 2008 Kattungetia er jo den morsomste tida! Hehe Som nybegynner på katt mener jeg at TS bør starte med en fresk liten pus, noe hun kan bli kjent med fra start En katt fra Dyrebeskyttelsen bør derimot være en mulighet når man tenker på å skaffe seg katt flere ganger. Men dersom man absolutt vil ha en liten kattunge får man jo det fra dyrebeskyttelsen også. Eller fra FOD, for eksempel. Og voksne katter er minst like morsomme og freske de...
Gjest Miley Skrevet 8. desember 2008 #18 Skrevet 8. desember 2008 Men dersom man absolutt vil ha en liten kattunge får man jo det fra dyrebeskyttelsen også. Eller fra FOD, for eksempel. Og voksne katter er minst like morsomme og freske de... Ikke alle vil ha katt fra FOD, det må du bare respektere.
Gjest Sisu Skrevet 8. desember 2008 #19 Skrevet 8. desember 2008 Ikke alle vil ha katt fra FOD, det må du bare respektere. For all del. Ikke noe problem med å respektere det.
Lilith Skrevet 8. desember 2008 #20 Skrevet 8. desember 2008 Sånn helt i begynnelsen når kattungen skal være alene hjemme, kan du jo kanskje avgrense plassen litt sånn at den ikke finner en eller annen bortgjemt/farlig krok å gjemme seg i? Det er ikke så lett å finne en kattunge som har gjemt seg, nemlig, og noen ganger kan det være litt skummelt. Min kattunge krøp inn under vaskemaskinen og satte seg fast. Det var litt av et helvete, for en sånn maskin er tung, og jeg bodde alene. Fikk bra kink i ryggen etter det løftet, gitt ... Har også hørt om katter som har klatret inn i peisen og oppi doskåla, så greit å sikre sånne pusefeller. Lykke til! Det er koselig md pus i hus
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå