Gå til innhold

Lyspære som blinker


Anbefalte innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Hos min venninne er det et lyspunkt i taket på kjøkkenet som alltid flimrer. Vi har byttet pære og sørget for at den sitter skikkelig skrudd i. Det er en veldig gammel leilighet.

 

Hva kan være grunnen, og hva kan vi gjøre? Hun leier, så hun kommer nok ikke til å få inn elektriker. Utleier er et stort firma som ikke bryr seg stort.

 

Så jeg bare lurer på om det er noe jeg kan teste på egenhånd?

Er det mulig at nye typer sparepærer f.eks. ikke funker så bra? Jeg vet jo man kan få tak i gammeldagse glødepærer fortsatt, typ stor sokkel og 60 watt, kanskje jeg skulle prøve det?

Anonymkode: 41f99...760

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Er det dimmer på kursen? Ofte liker ikke nymotens LED-pærer gammeldagse dimmere. 

Det kan også være dårlig kvalitet på ledpæren. 

Skrevet

Sett først pæren som flimrer inn i en annen lampe og test. Flimrer den fortsatt er det pæren, gjør den det ikke er det armaturet/ledningen/bryteren som er problemet. Om det ikke er en dimmer i oppsettet er det dårlig kontakt et sted. Det er ikke helt bra for slikt kan føre til varmgang.

Skrevet

Om det er dimmer til lyskilden, må du ha dimmepære. Koster litt mer.

AnonymBruker
Skrevet

Dårlig/gammel trafo?

Anonymkode: 482af...208

AnonymBruker
Skrevet

For å gi et godt svar på dette må du gi mer informasjon om hva slags lampe/pære dette er – gjerne et bilde. Men du gir jo likevel en ledetråd ved å nevne stor sokkel og 60w. Går derfor ut fra at det er en såkalt E27-sokkel (den vanlige store sokkelen).

1. Blafrer lyset med en annen pære også? Flytt også pæren til en lampe i et annet værelse. Følger feilen pæra?

2. Dette er gjerne den mest sannsynlige årsaken: Er det dimbart lys der pæren er montert på kjøkkenet? I så fall må pæren, som andre allerede har nevnt, være av en dype som er merket at den kan dimmes. I tillegg, og dette er noe mange glemmer, så må også den veggmonterte dimmeren være tilpasset bruk med LED-pærer!

Mange eldre dimmere er laget for glødepærer/halogen. De trenger høyere last (watt) for å fungere stabilt. LED trekker så lite at dimmeren "sliter". Da er blafring et typisk resultat.

3. Det verste alternativet er egentlig hvis dere får tak i en "gammeldags" 60w eller 40w pære og skrur inn denne, og blafringen fortsetter. Da er det en dårlig kontakt et sted mellom bryter/dimmer og lampepunkt (Er det en gammel dimmer så kan feilen også ligge i denne). Dårlig kontakt skaper varme, og dette er i sin ytterste konsekvens brannfarlig.

Lykke til, oppdater oss gjerne.

Anonymkode: 1ec51...727

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...